TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın, Sektörün Özgüvenini Tazeledi

> TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın, Sektörün Özgüvenini Tazeledi
TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın, Sektörün Özgüvenini Tazeledi
 
2023 yılı hedeflerine odaklanan ekonomi yönetiminin en büyük kozlarından biri haline gelen Türkiye Ev Tekstili Sektörü, sektör liderlerinin vizyoner bakış açısıyla kudret kazanmaya devam ediyor.
 
Türkiye Ev Tekstili Sektörünün çatı kuruluşu olan TETSİAD’ın (Türkiye Ev Testili Sanayicileri ve İşadamları
Derneği) Başkanı Ali Sami Aydın, sektörün gelişimi ve vizyon çalışmaları hakkındaki görüşlerini yazılı olarak kamuoyuyla paylaştı. Bir bakıma, sektörün durumunu ve başarılarını değerlendirdiği yazısında Aydın, 2019’a ilişkin çalışmalarına da değindi. TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
 
“Bilgi ve Tasarım Birikimimizi Dünya
ile Paylaşıyoruz”
Türkiye, ev tekstili denildiğinde, dünyada adı geçen birçok ülke arasından sıyrılarak, sektör olarak marka haline gelmeyi başarmıştır. Bu sebeple Türk ev tekstili sektörü için Türkiye’nin marka yaratan ilk sektörlerinden biri demek yerinde olacaktır. Geniş üretim yelpazemiz ile hemen hemen her müşteriye koleksiyon hazırlayabilecek birikime sahip sektörümüzün tercih edilebilirliği gün geçtikçe artmakta, dünyada yaratmış olduğumuz kalite algısı ile tüm ürün gruplarımız yoğun talep görmektedir. İplik karışımlarının farklılaşması, dokumaya getirilen farklı teknikler gibi yenilikler sayesinde, sektörümüzün hızla, sıradan mallardan uzaklaşarak inovatif ve AR-GE’ye dayalı üretime geçişini gözlemliyoruz. Teknik tekstiller ve akıllı ev tekstili ürünleri ile ilgili çalışmalarımız, son teknolojiye dayalı uygulamalar, Türk ev tekstili sektörünü bu alanlarda da yön belirleyici olmaya aday haline getirmiş bulunuyor. Yaklaşık 90-95 milyar dolar aralığında olan dünya ev tekstili ihracatında, Çin, Hindistan
ve Pakistan’ın ardından üretim gücü ile Türkiye olarak dünyanın dördüncü büyük ev tekstili üreticisi konumunda yer alıyoruz.
Avrupa’nın en büyük tedarikçisi olmanın yanı sıra, 170’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Rakiplerimizle aramızdaki en büyük fark, ülkemize gelen son tüketici olan turistlerin doğrudan ürünleri (üstelik markalı
olarak) satın almaları. Bu turistik ticaret de dâhil edildiğinde yıllık toplam ihracatımız için 5 milyar dolar dememiz mümkün.
 
“Avrupalı Üreticiyi ve Son Tüketiciyi, Uzak Doğulu Üreticiden Çok Daha İyi Tanıyoruz”
Dünyada tasarım ve teknoloji gücünü ev tekstili sektöründe en iyi kullanan ülkelerden biri olarak, 300’e yakın firmamızla, Frankfurt’ta düzenlenen, dünyanın en büyük ev tekstili fuarlarından Heimtextil’de, sektörümüzün gücünü göstermek için Ocak ayının başında yerimizi alacağız. Yaşadığımız coğrafya ve uzun yıllardır süren ticaretin etkisiyle Avrupalı üreticiyi ve son tüketiciyi, Uzak Doğulu üreticiden çok daha iyi tanıyor ve anlıyoruz. Trendlerin yansımalarını tasarımlara en doğru zamanda aktarıyor, müşterilerimiz için geniş yelpazede koleksiyon oluşturuyor ve özellikle, elimizden çıkan tasarım ürünlerini büyük montanlı üretime geçirebiliyoruz.
 
Yurt dışındaki pek çok ev tekstili firması, uzun zamandır, ülkemizdeki üreticilere gönderdikleri tasarımları ürettirmek yerine Türk tekstilcilerinin kendi tasarımları doğrultusunda ürettiği ürünleri bekleyerek, bunlar arasından seçim yapmayı tercih ediyor. Bu durumun sonucunda ise Türkiye, sadece üretim gücü ile değil tasarım gücü ile de dünya ev tekstiline destek oluyor. Dünya ev tekstilinin önemli bir parçası olmamız nedeniyle birçok ülkede ev tekstili işine girmek isteyenler bizlerle görüşüyor.
Doğru yol alabilmek için önerilerimize değer veriyorlar. Bizler de üretim ve tasarım bilgilerimizi onlarla paylaştıkça mutlu oluyoruz. Dünyada ev tekstili, inovasyon ve tasarım açısından ne kadar gelişirse biz de o kadar gelişiriz. Bu nedenle bilgi ve tasarım içeriğimizi dünya ile paylaşmaya devam
ediyoruz. TETSİAD olarak, 170 ülkenin üzerinde ülkeye ihracat yapan Türk ev tekstili sektörünün paydaşlarını birleştiren ve tek çatı altında toplayan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bu doğrultuda misyonumuz ve sorumluluklarımız büyük…
 
EVTEKS APRIL EFFECT
24 yıldır gelişerek büyümeye devam eden, bu yıl 24-28 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz EVTEKS Fuarı, tasarım ağırlıklı bir trend fuarı algısını pekiştirmek ve aynı zamanda dünyadaki tasarım sonrası
üretim süreçlerine zamanında dâhil olabilmek amacıyla değişen tarihi ve APRIL EFFECT konumlandırması ile gücümüzü ve algımızı çok daha ileriye götürecek şekilde yeniden planlandı. Dünya ev tekstili sektöründe öncü olan EVTEKS APRIL EFFECT, tasarım, üretim kalitesi ve kapasitesi ile katılımcı firmaların ve dünya çapında
markaların son tüketiciye ulaştığı, ziyaretçi ve alıcıların buluştuğu, tasarım ve sunum yönü yüksek olan bir fuar olarak büyümeye devam ediyor. 2019 yılında 23-27 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek EVTEKS APRIL EFFECT’te, yine doğayı örnek alarak ev tekstilinde özellikle tasarım trendi açısından dünyaya yön veren uyanışı, gelecek sezonun ürün ve tasarımlarını sunmayı, dünya ev tekstili oyuncularını yenilikte buluşturmayı, böylece tasarımında Türk Ev Tekstili ürünlerini kullanacak olan markaların hayatlarına tazelik ve ferahlık gibi önemli bir farklı bakış açısını getirmeyi amaçlıyoruz.
 

En çok okunan

TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın, Sektörün Özgüvenini Tazeledi
TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın, Sektörün Özgüvenini Tazeledi
2023 yılı hedeflerine odaklanan ekonomi yönetiminin en büyük kozlarından biri haline gelen Türkiye Ev Tekstili Sektörü, sektör liderlerinin vizyoner bakış açısıyla kudret kazanmaya devam ediyor.
“Dünya Pazarlarında, Gelecek On Yıl İçerisinde İlk Akla Gelen Firmalar Arasında Yer Almak İçin Çalışıyoruz”
“Dünya Pazarlarında, Gelecek On Yıl İçerisinde İlk Akla Gelen Firmalar Arasında Yer Almak İçin Çalışıyoruz”
Uzunlar Tekstil Ürün. San. ve Tic. Ltd. Şti, perdelik kumaş üretimindeki liderleşen hacmini dünya pazarlarına daha güçlü bir biçimde sunmak için sürekli yatırımlarını artırıyor.
Heimtextil 2019, International Trade Fair for Home and Contract Textiles
Heimtextil 2019, International Trade Fair for Home and Contract Textiles
Heimtextil is the biggest international trade fair for home and contract textiles, and will next be held in Frankfurt am Main from 8 to 11 January 2019. The first trade fair of the year for its sector, it is a climate and trend barometer for the new business year.
Misafir Odalarına Mutluluk Getirin
Misafir Odalarına Mutluluk Getirin
Eğer, evinizi ziyaret eden insanların kalış süreleri uzuyorsa, onları daha mutlu kılacak birkaç dekorasyon çözümünü kullanmanızı tavsiye ederiz.
Stor Perde Mekanizmaları ve Jaluziler
Stor Perde Mekanizmaları ve Jaluziler
Perde sistemi yaptırmak için ilk alternatiflerinizi, diğerlerini görmeden değerlendirmeyin.