“Amacımız, Yaşamın Olduğu Her Yere Türk Ev Tekstili Ürünlerini Götürmek”

> “Amacımız, Yaşamın Olduğu Her Yere Türk Ev Tekstili Ürünlerini Götürmek”
“Amacımız, Yaşamın Olduğu Her Yere Türk Ev Tekstili Ürünlerini Götürmek”

Geçtiğimiz Ağustos ayında gerçekleştirilen seçimi kazanarak Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) başkanlık koltuğuna oturan Hasan Hüseyin Bayram, ev tekstili sektörünün sorunlarını, hedeflerini ve projelerini Homex dergisine anlattı

Türk ev tekstili sektörü, ürün kalitesi, moda ve trendleri belirleme gücüne sahip tasarımları ve yüksek teknolojisi itibariyle dünyada çok özel bir konumda yer alıyor. Dünyada en fazla ev tekstili ihracatı yapan 4 ülke arasında bulunan ve Avrupa’nın en büyük üreticisi olan Türkiye, ev tekstili sektöründe 2018 yılı sonunda 3.3 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bavul ticaretiyle bu rakamın 5 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Dünyada marka haline gelen Türkiye ev tekstili sektörünün çatı kuruluşu olan TET SİAD geçtiğimiz Ağustos ayında seçime gitti. Rakibi Şerafettin Demir ile başa baş bir seçim geçiren Hasan Hüseyin Bayram, başkanlık yarışını kazanan isim oldu. TET SİAD’daki kötü ve adaletsiz yönetim anlayışına son vermek amacıyla yola çıktığını söyleyen Bayram, seçim sonucuyla ilgili “TETSİAD yeniden doğdu” yorumunu yaptı. Hasan Hüseyin Bayram, ev tekstili sektörünün yaşadığı sorunları, çözüm önerilerini, hedeflerini ve yeni projelerini Homex dergimize anlattı.
Ağustos ayındaki TETSİAD seçimleri bir hayli çekişmeli geçti. Rakibiniz Şerafettin Demir ile başa baş bir seçim geçirdiniz. Seçimin bu kadar çekişmeli ve heyecanlı geçmesinin sebebi neydi? Önceleri TETSİAD’da kimin başkan olacağına sektörün ileri gelenleri karar veriyordu. Bizim önceki yönetimle ilgili tereddütlerimiz vardı. TETSİAD’daki kötü ve adaletsiz yönetim anlayışına son vermek için sektörümüzün tüm kurum ve kuruluşlarının büyük bir çoğunluğunun desteğini alarak aday oldum. Ancak sonradan bir gruplaşma oldu. Eski yönetiminde içinde olduğu bir grup arkadaş, bizim karşımıza rakip olarak çıktı. Bir takım yanlışlar yapıldı. Haziran ayındaki kongre Ağustos ayına alındı. 8 aylık bir kongre sürecinin sonucunda üyelerimizin büyük çoğunluğunun katılımıyla bir seçim gerçekleştirdik. 1100 üyemizin 700’e yakını oy kullandı ve başkan seçildim. TETSİAD bu seçimle yeniden doğdu, var olduğunu ispatladı.
Türkiye, dünyada en fazla ev tekstili ihracatı yapan 4 ülke arasında yer alıyor. Öncelikle 2019 yılı sonuna yaklaşırken bu yılla ilgili ihracatın seyri hakkında beklentiniz ve tahminleriniz nedir?
Sizin de belirttiğiniz gibi Türkiye ev tekstilinde dünyada Çin, Hindistan ve Pakistan’dan sonra dünyanın 4.büyük üreticisi ve ihracatçısı konumunda yer alıyor. Dünyada toplam 95 milyar dolarlık ev tekstili ihracatı var, bunun 3.5 milyar dolarını Türkiye oluşturuyor. Laleli bavul ticaretini de eklediğimiz de 5 milyar dolara yakın bir ev testili ihracatımız var. 2019 yılında tüm dünya ekonomilerinde genel bir durgunluk oldu. Ama biz 2018 yılındaki gibi 3.3 milyar dolarlık ihracat hedefini tutturacağız.
TETSİAD’ı Üzerine Örtülen Örtüden Kurtarmak İstiyoruz
Konuşmanızın başında TETSİAD’da kötü ve adaletsiz bir yönetim olduğunu söylemiştiniz. Ev tekstili sektörünün yaşadığı sorunlar neler?
Türkiye ev tekstili sektörü toplam dünya ev tekstili pazarından yüzde 4,5 pay alıyor. Bu çok ciddi bir pazar. Ancak buna rağmen ev tekstili Türkiye’nin bilinen bir değeri değil. Bütün paydaşlar, Türkiye’de ev tekstili denilince, elbise, gömlek, atlet gibi konfeksiyon ürünlerini algılıyor. Bir de ev tekstili ürünlerinde sınıflandırma hatası yapılıyor. Örneğin tülün altına bazı müşteriler ağırlık olsun diye kurşun istiyor. Tüle kurşun dikilince bu hazır giyim sayılıyor. Nevresim ev tekstili ürünüdür. Satılmak için paketlendiği an ise konfeksiyon grubuna giriyor. Bu yanlışlıkların da düzeltilmesi gerekiyor. Eğer biz Türk devleti olarak, sanayisi olarak ne ürettiğimizi doğru tespit edemezsek, ona göre strateji belirleyemeyiz. Ev tekstili sektörü olarak biz hem üretimiyle hem ihracatıyla, hem çalıştırmış olduğu personel sayısıyla Türkiye’nin ciddi bir sanayi iş koluyuz. Üretim yaptığımız fabrikalarımız büyük fabrikalar, 30 metre boyunda büyük sanayi makineleri kullanıyoruz. Bugüne kadar bunların hepsinin üzeri örtüldü, saklandı, kamuoyuna anlatılmadı. Şimdi birisi çıktı bunları kamuoyuna anlatıyor. Hangi yetkili kuruma gidip ev tekstili sektörünü anlatsak, ‘Hakikaten böyle mi?’ diye soruyorlar. Biz üzerimize örtülen bu örtüden kurtulmak istiyoruz.
Peki bu örtüden kurtulmak için nasıl bir yol haritası belirlediniz?
5 milyar dolar cirosu olan koskoca bir camiayız ancak halen ihracatçılar birliğimiz yok. Yüksek İhtisas Kurulu üyelerimizle ve paydaşlarımızla bir araya geldik ve çalışmaları başlattık. Dosyalarımızı hazırlayıp, İhracatçılar Birliği için başvurumuzu yapacağız. Çünkü ev tekstili sektörünün hak ettiği değeri görmesini istiyoruz. Bu büyük camiayı öksüz bırakamayız. Ancak bu konuda da bir takım yanlış anlaşılmalar var. Arkadaşlarımızın bir kısmı bölünürüz, küçülürüz endişesi yaşıyor. Bu bakış açısı yanlış. Ev tekstili sektörünün kendini ifade edebilmesi ve birliğinin olması şart.
Göreve geldiğinizden bu yana 3 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen, güzel işlere imza attınız. Bugüne kadar yaptığınız yenilikleri ve projelerinizi sizden dinleyebilir miyiz?
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, kongreden sonra üyelerimiz tarafından TETSİAD’a büyük bir teveccüh oldu, üyelerimiz değer vermeye başladı. 5 bin liralık üyelik giriş ücreti almamıza rağmen çok ciddi oranda yeni üye kayıtları almaya başladık. Bu gelişme bizi çok mutlu etti. Bizde üyelerimizden aldığımız güçle güzel işler yapıyoruz. Örneğin son dönemde üyelerimizin elektrik faturaları bir hayli yükselmişti. Bir şirket ile anlaştık. Üyelerimize %25 daha ucuz elektrik sağlıyoruz.  Vize ofisimizle ilgili son aşamaya geldik, artık TETSİAD üyelerimizin vize alması sorun olmaktan çıkacak. Eminönü’nde bir sebilimiz var, orada yaz aylarında 40 ton su dağıtıyoruz. Sebilin yanına bir çalışma ofisi açtık, üyelerimiz gelip burada görüşmelerini yapıp, etkinliklerini düzenleyebiliyor. Çay kahve içerek çalışabiliyor. Sizin aracılığınızla bütün üyelerimizi sebilimize davet ediyorum. Gelsinler sebildeki bu manevi hazzı onlarda yaşasınlar. Ayrıca TETSİAD olarak yeni dönemde fuarlara dışarıdan ciddi alıcılar getirmeyi planlıyoruz. Dışarıdaki üyelerimizin hem konaklama hem uçak biletlerini alıp burada ağırlayacağız. Fuardaki ziyaretçi sayımızı arttırmayı istiyoruz.
Türkiye 170’den fazla ülkeye ev tekstili ihracatı gerçekleştiriyor. Sektörün önceliklerinden biri de yeni pazarların bulunması. 2020 yılında hedefte hangi ülkeler var?
Dünyada Türkiye’nin ev tekstili ürünü satmadığı ülke neredeyse yok gibi. Bu nedenle öncelikle üyelerimizin hepsine sizin aracılığıyla teşekkür etmek istiyorum. Hepsi vatansever iş insanları. Fabrikalar kuruyorlar, binlerce insana iş veriyorlar. Sonra ürettikleri ürünleri satmak için valizlerini ellerine alıp dünyayı geziyorlar. Bu büyük bir kahramanlık. TETSİAD olarak amacımız yaşamın ve evin olduğu her yere Türk ev tekstili ürünlerini götürmek. Bununla ilgili komiteler kurduk, arkadaşlarımız yeni pazarlar için çalışmalarına devam ediyor.
İhracattaki başarımızın sırrı tasarımdaki gücümüzde
Dünya ev tekstili pazarı 90-95 milyar dolarlık hacme sahip. Türkiye ev tekstili sektörü toplam dünya ev tekstili pazarından yüzde 4,5 pay alıyor. Türkiye’yi rakiplerinden ayıran en önemli özelliği nedir?
Türkiye, ev tekstilinde ürün gamındaki çeşitlilik, tasarım gücü, kişiye özel butik üretim ve hızlı teslimat kabiliyetiyle öne çıkıyor. Bunlar arasında en önemlisi ise tasarım diyebiliriz. Dünyada korkunç bir desen tüketimi var. Kendi şirketimden örnek vermek gerekirse bir deseni firmaya bir kere satıyoruz, ikinci defa sipariş vereceği zaman “Yeni desen var mı?” diye soruyor. Rakiplerimizi tasarımlarımızla geride bırakıyoruz. Kısa süre önce Çin Ulusal Konfeksiyon Sanayisi’nin Genel Sekreteri ve Başkan Vekili ile bir toplantı yaptık. Yanlarında 25’e yakın Çinli büyük şirketlerin CEO’ları vardı.  Çinli heyet bizden tasarımla ilgili tüyolar almak istediler. Bir firma yetkilisi Türkiye’den üç tane tasarımcıyla anlaştıklarını kendileri için tasarım yapacaklarını söyledi. İhracattaki başarımızın sırrı tasarımdaki gücümüzde. Modayı biz yaratıyoruz. Çinli ve Hintli rakiplerimizde Avrupa pazarında bizim ürünlerimizi inceliyor ve ülkelerinde aynısını kopyalıyorlar. Tasarımda bu kadar başarılı olmamızın sırrı ise Anadolu Coğrafyasında yaşıyor olmamız. Bu topraklarda on binlerce yıl insanlar yaşadı. Renkler, kültür sağlam bir miras oluştu. Biz aslında tasarımlarımızla Anadolu Kültürü dünyaya sunuyoruz. Bu mirasa sahip çıkmamız gerekiyor. Tasarımla ilgili Kültür Üniversitesi ile işbirliğimiz var. Yakında yine toplantılarımız olacak. Biz bunu Endüstri meslek liseleri düzeyine indirelim istiyoruz. Oradan başlayalım gençlerimizi yetiştirmeye. 10’a yakın endüstri meslek lisesindeki tasarım bölümü hocalarıyla toplantımız olacak. Çocuklara tasarımı daha iyi nasıl anlatırız onu konuşacağız.
25 yıldır düzenlenen ve dünyanın en büyük 2 ev tekstili fuarından biri olan Evteks, sektörün gücünü ve büyüklüğünü dünyaya tanıtan bir organizasyon. Yeni dönemde fuar anayasası hazırlayarak Evteks fuarında yaşanan adaletsizliğin ve haksız kazançların önüne geçeceğinizi söylemiştiniz. Evteks fuarıyla ilgili yaşanan sorunlar nelerdi? Yeni dönemde Evteks fuarıyla ilgili yeni ve farklı projeleriniz olacak mı?
Evteks fuarının ilk yıllarında daha fazla alana yayılalım düşüncesiyle 200 metre ihtiyacı olan firmaya 500 metrelik stant verilmiş. Şimdi bazı arkadaşlar yerimiz ufak büyütelim diyorlar ama yeterli alanımız yok. Bazı üyelerimiz 9-10 ve 11. salonları uzak buluyor ve yakına gelmek istiyor ancak onlara yardımcı olamıyoruz. Evteks fuarında üye ve üye olmayan katılımcılarımız var. Algı yıllardır şu; Evteks fuarında üyelere çok iyi yerler veriliyor, üye olmayanlar üvey evlat muamelesi görüyor. Biz herkesi kucaklamak istiyoruz. Üye olan olmayan, memleket adına çalışan, bir kişi istihdam edenleri bile almak istiyoruz. Bunun üzerine fuar komitemiz çalışıyor. Arkadaşlarımız belirli kıstaslar belirlediler, Fuar Anayasası’nı yakında tamamlayacağız. Evteks fuarında bizim yaşadığımız öyle büyük sorunlar var ki; güvenlikçi içeri yemek paketi sokuyor diye katılımcı ile kavga ediyor. Taksiciler büyük sorun. Teknik alt yapı yeterli değil. Tuvaletler yetersiz. Bu şartlarla batıya doğru bir imaj veremeyiz. Bu kadar olumsuzluğa rağmen bizim sanayicimiz yine işine sahip çıkıyor, kahramanlık yapıyor. Halbuki fuarcılık milli bir mesele. Çünkü ülke ekonomisine ciddi katma değer sağlıyoruz. Fuar yaptığında otelin çalışıyor, restoranların çalışıyor, esnafın, taksicin iş yapıyor. Bu nedenle fuarcılık kişilerin kaprislerine bırakılmayacak kadar önemli. Almanya örneğine bakalım.  Almanya’nın fuar ekonomisi yıllık 14.5 milyar Euro. Fuarlar için 7.5 milyon turist geliyor. İstanbul’da uluslararası fuar düzeyinde örneğin Evteks fuarımızı ele alalım. Uluslararası 20-30 bin ziyaretçi geldiğini düşünelim. Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği, her bir turistin ülke ekonomisine katma değerinin 3 bin dolar olduğunu söylüyor. Bu durumda Evteks fuarının katkısı 60 milyon dolar olur.  10 fuarda 600 milyon dolara çıkar. Bu ülke ekonomisine çok ciddi bir katkı. O yüzden kişilerin inisiyatifine bırakılmamalı. Bu anlamda Türkiye’nin ana sıkıntısı  büyük bir fuar alanının olmaması. Bütün Avrupa niye başarılı bu işte. Avrupa’da fuar alanları şahısların değil. Belediyelerin. Bir düzen var. Bizde maalesef öyle değil. Fuar alanları şahısların insiyatifine bırakılmış, onların tekelciliğiyle dönüyor. Fuarcılık milli bir mesele. Bütün ülkemizi yöneten insanların hassasiyet göstermesi gerekiyor. Hükümetimiz, partilerimiz, sanayicimiz buna sahip çıkmalı.
 

En çok okunan

DOMOTEX hosts pioneers of the Turkish carpet and floor coverings industry in Antalya
DOMOTEX hosts pioneers of the Turkish carpet and floor coverings industry in Antalya
Hosting Türkiye’s largest companies each year, DOMOTEX Turkey is the biggest meeting of the global carpet and floor covering industry in Türkiye and the Middle East. Anticipating great interest from international purchasing professionals, this year’s Exhibition will take place at ANFAŞ International Fair and Congress Centre between 10-13 July in Antalya, with the sector’s giants presenting innovative designs.
DOMOTEX Turkey halı ve zemin kaplamaları sektörü devlerini Antalya’da ağırlayacak
DOMOTEX Turkey halı ve zemin kaplamaları sektörü devlerini Antalya’da ağırlayacak
Global halı ve zemin kaplama sektörünün Türkiye ve Orta Doğu’daki en büyük buluşması olan DOMOTEX Turkey, düzenlendiği her yıl Türkiye’nin dev firmalarına ev sahipliği yapıyor. Antalya’da 10-13 Temmuz tarihleri arasında ANFAŞ Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek fuara uluslararası satın alma profesyonellerinin yoğun ilgi göstermesi beklenirken, sektör devleri de yenilikçi tasarımlarıyla fuarda yerini almaya hazırlanıyor.
H&M Home 2023 Yeni Koleksiyonunu Sunar
H&M Home 2023 Yeni Koleksiyonunu Sunar
H&M Home, organik şekiller, uyumlu desenler ve soft renklerden oluşan yeni koleksiyonunu sunuyor. Vazolar, lambalar, ev tekstili ve daha fazlasını içeren koleksiyon, H&M Home ile alıcılarla buluşuyor.
İhracatçı Firmaların Yurt Dışında Fuara Katılırken Dikkat Etmesi Gerekenler
İhracatçı Firmaların Yurt Dışında Fuara Katılırken Dikkat Etmesi Gerekenler
İnovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol, ihracat yapan firmaların katılacakları yurtdışı fuarlarda nasıl devlet desteği alınabileceğini ve Multiligo İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala da dijital pazarlama ile fuara katılımın verimliliği nasıl arttıracağı ile ilgili bilgiler verdi.
Doğa Dostu Recycle Serisi
Doğa Dostu Recycle Serisi
Ev dekorasyonunu çevre dostu ürünlerle yenilemek isteyenlere özel Madame Coco’nun geri dönüştürülmüş iplikten üretilen Recycle serisi, yatak odalarında doğa dostu bir atmosfer oluşturuyor. Evlerinin havasını değiştirirken sürdürülebilir bir seçeneği tercih edenler, Recycle serisi ile buluşuyor.
Minimum Bütçe, Maksimum Tanıtım
Minimum Bütçe, Maksimum Tanıtım
Heimtextil, 286’sı Türkiye’den olmak üzere yaklaşık iki bin katılımcı ile kapılarını yeniden açıyor. Dünyanın en büyük ve en kapsamlı ev tekstili fuarı konumunda olan Heimtextil, 3 senenin ardından sektör paydaşlarını ağırlamak üzere hazırlanıyor.
Pickhobi ile Hayalinizdeki Dünyayı Yaşam Alanınızda Hissedin
Pickhobi ile Hayalinizdeki Dünyayı Yaşam Alanınızda Hissedin
Çarpıcı, iddialı ve modern fotoğraflardan oluşan yaklaşık 500 eserlik seçkisiyle evinizin renk ve tasarımına uyumlu estetik bir dekorasyon bütünlüğü sağlayan Pickhobi, mimarlık firmaları ile ortak projeler yürüterek yaşam alanlarına yeni bir soluk kazandırıyor.
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB), genç ve yetenekli tasarımcıları tekstil sektörüne kazandırmak amacıyla 12 yıldır düzenlediği Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class’ta ikinci elemeyi geçen 15 tasarımcı finale doğru ilerliyor.
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Uluslararası çapta üne sahip markaları Taç ve Linens ile adından sıkça söz ettiren Zorlu Tekstil, her iki markası ile sunduğu yeni koleksiyonlarıyla yatak odalarınıza sonbahar esintisini getiriyor. Yılın en göz alıcı trendlerini yaşam alanlarına taşıyan Zorlu, %100 pamuk dokusuyla da sağlıklı bir uyku sunuyor.
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Çin'deki mevcut pandemi koşulları göz önünde bulundurularak, Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar 2022 Edisyonu ertelendi. 15 – 17 Ağustos tarihleri arasında Şanghay'daki Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi'nde yapılması planlanan Sonbahar fuarı, yine aynı mekanda 2023'te gerçekleştirilecek.