Denizli Salgına Rağmen İhracatını Artırdı

> Denizli Salgına Rağmen İhracatını Artırdı
Ev tekstili sektöründe dünyanın önde gelen kapasitelerinden birine sahip Denizli, yeni tip koronavirüs salgınına rağmen geçen yıl Haziran ayının başında bu yana; üst üste 13 ay ihracatını kesintisiz artırdı.
 
Tekstil şehri Denizli'den yılın ilk 6 ayında en önemli ihracat kalemleri; havlu, nevresim ve bornoz oldu.Havlu ihracatı bu dönemde yüzde 50 artarak 222 milyon dolara ulaştı. Nevresim ihracatı yüzde 43'lük yükselişle 164 milyon dolar, bornoz ihracatı ise yüzde 75'lik artışla 69 milyon dolar olarak gerçekleşti.Kentin ev tekstili ürünleri en fazla ABD, Almanya İtalya, Fransa ve Hollanda'dan ilgi gördü.
 
AA muhabirine açıklamalarda bulunan Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, kentteki firmaların gelen siparişleri yetiştirmek için gece gündüz ter döktüğünü, fabrikalarda havlu, bornoz ve ev tekstili üreten firmaların salgına rağmen tam kapasite çalışarak ürünleri tamamlayama gayret gösterdiğini ve salgının ilk döneminde zorlanan ihracatçıların zorlukların üstesinden geldiğini aktardı.

Haziran ayında en çok ihracat yapan 8. şehir Denizli
 
Memişoğlu, ihracatını üst üste 13 aydır yükselten kentin geçen ay 461 milyon dolarlık ihracat getirisi elde ettiğini belirterek, böylece geçen yılın aynı ayına kıyasla ihracatta yüzde 87'lik artış sağlandığını ifade etti.

Haziran ayında Denizli'nin en çok ihracat yapan 8. şehir olduğunu aktaran Memişoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
"Geçen yılın Haziran ayından beri devam eden ihracat artışımızı 13 aydır sürdürüyoruz. Yılın ilk 6 aylık döneminde ilimiz ihracatı yüzde 62,2 oranında artarak 2 milyar 139 milyon dolar olarak kaydedildi. Son 12 aylık ihracatta yaklaşık 4 milyar dolara ulaştık. Bugüne kadar, ihracatımızdaki en yüksek 12 aylık değerimiz 2018 yılındaki 3,4 milyar dolardı. Bu senenin başında, Denizli ihracatı için kendimize 4 milyar dolar hedef belirlemiştik. İhracat hedeflerimize emin adımlarla yürürken mevcut ihracat performansımızı sürdürdüğümüz takdirde yıllık 4 milyar dolar hedefimizi yeniden revize edebiliriz."
 
Memişoğlu, ihracattaki sektörel çeşitliliğe güvendiklerini dile getirerek, ihracatçıların dinamik yapısı ve ihracat deneyiminin sağlıklı bir ihracat yapısını beraberinde getirdiğini de sözlerine ekledi.
 

En çok okunan

Yeni Yıla Chakra Dokunuşu ile Hazırlanın
Yeni Yıla Chakra Dokunuşu ile Hazırlanın
Yeni yıl denince akla ilk gelen şey hediyeler, özenle hazırlanmış sofralar ve ev dekorasyonu olur. Siz de yeni yıl davetlerine; doğal anları evlere getirmeyi kendine ilke edinen Chakra ürünleriyle hazırlanabilirsiniz.
Muhteşem Yılbaşı Madame Coco’da
Muhteşem Yılbaşı Madame Coco’da
Kış aylarının kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde herkesi yeni yıl heyecanı sarmaya başladı. İyi dileklerin havada uçuştuğu, sevdiklerinizle birlikte en özel anlarınızı geçireceğiniz yılbaşı kutlamalarınıza Madame Coco hediyeleri damgasını vuracak.
TAÇ’la Işıl Işıl Bir Yıl
TAÇ’la Işıl Işıl Bir Yıl
Yeni yılda yatak odasını yılbaşı ruhu ile süslemek isteyenlere özel, ışıltılı nevresim takımı TAÇ ile odalara geliyor.
İhracatımız 17 Aydır Aralıksız Artıyor
İhracatımız 17 Aydır Aralıksız Artıyor
Ekim ayı ihracat rakamları açıklandı. Ülkemiz ihracatı ekim ayında yüzde 20,2 artışla 20,8 milyar $ olurken, TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı 28,4 yükselişle 424 milyon $ olarak kaydedildi. Türkiye ihracatında ulaşılan bu değer, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçerken yeni bir rekor daha kırılmış oldu.
Madame Coco ile Sonbaharın Turuncu Enerjisi  Evinize Doluyor
Madame Coco ile Sonbaharın Turuncu Enerjisi Evinize Doluyor
Renklerin bitmek bilmeyen enerjisi, içinizi ısıtacak detaylar ile yaşam alanlarınızda etkinliğini sürdürüyor. Pantone Color Institute tarafından bu yılın neşeyi yansıtan rengi, kabak turuncusu olarak açıklandı. Sonbaharın sıcaklığını içinizde hissettirecek kabak turuncusu renginde tasarlanan Madame Coco ürünlerini yaşam alanlarınızdan ayıramayacaksınız.
TECHXTILE İnovasyon Ligi için Geri Sayım Başladı
TECHXTILE İnovasyon Ligi için Geri Sayım Başladı
Tekstilde inovasyona yatırım yapan firmaların teşviki amacıyla düzenlenen TechXtile İnovasyon Ligi için geri sayım başladı. UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, proje ile sürdürülebilir inovasyon kültürüne ciddi destek sağlandığını söyledi.
DENİB Ev Sahipliğinde “E-İhracat Lojistik Stratejileri Konferansı” Düzenlendi
DENİB Ev Sahipliğinde “E-İhracat Lojistik Stratejileri Konferansı” Düzenlendi
Denizli İhracatçılar Birliği ve Horoz Lojistik işbirliğiyle “E- İhracat Lojistik Stratejileri Konferansı” 13 Ekim 2021 Çarşamba günü Denizli İhracatçılar Birliği Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.
Armis'‘ten Mis gibi Sonbahar Hediyeleri
Armis'‘ten Mis gibi Sonbahar Hediyeleri
Armis, mis gibi yatak uykusuyla tanışmak isteyenler için Sonbahar fırsatını sunuyor. Tüm yatak, baza ve başlıklarda yüzde 35 indirimin yanı sıra, Armis Yatak belirlenen modellerden yapacağınız set ve yatak alışverişlerinizde yorgan ve yastık hediye ediyor!
Mutfak Dekorasyonunda Sonbahar Esintileri
Mutfak Dekorasyonunda Sonbahar Esintileri
Mevsim geçişlerinde zevklerimiz de dönüşüyor. Radarımızda sonbaharı temsil eden renkler ve dokuları arıyoruz. Sonbaharı hüzünle bağdaştıran genel algıyı, içine biraz neşe katacağımız dekorasyon fikirleri ile kırmak bizleri zinde tutacaktır.
Bella Maison Özbekistan’da Yeni Bir Mağaza Açtı
Bella Maison Özbekistan’da Yeni Bir Mağaza Açtı
Ev ve sofra dekorasyonu sektöründe başarılı bir büyüme grafiği çizen Bella Maison, yurt dışı mağaza yatırımlarına da ağırlık veriyor. Türkiye’deki mağaza ve e-ticaret yatırımlarının yanı sıra Cezayir, Almanya, İngiltere, Japonya gibi ülkelerde faaliyet gösteren Bella Maison, 16 Eylül’de Özbekistan'da yeni bir mağaza açtı.