‘’Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı’’ bugünkü konuğu: Celal Memişoğlu

> ‘’Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı’’ bugünkü konuğu: Celal Memişoğlu
''Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı'' projesi kapsamında gerçekleşen yayınların bugünkü konuğu Cemetekstil ve Makrotekstil Onursal Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Celal Memişoğlu’ydu.

Ankara yolu üzerindeki Makrotekstil showroomunda gerçekleştirilen programın moderatörü Osman Nuri Keskin'in ''Denizli’deki duayenlerimizin başarı sırlarını öğrenip aktarmak istiyoruz.'' sözlerinin akabinde Sayın Celal Memişoğlu hayat tecrübelerini bizlerle paylaştı.

''Ben Babadağlı Celal Memişoğlu. Çocukluğumuz istiklal mahallesinde geçti. Evde el tezgahı var bir tane. Günlük bir iki çarşaf dokumak suretiyle. Babadağ’da sabahları gider dükkan açardım, babam daha sonra gelirdi. Çarşıda bakkal dükkanı vardı.  14-15 yaşına kadar orada kaldık. Bakkal dükkanına gidip geliyoruz babama yardım ediyoruz. 5. Sınıfta orada okul biter, o zaman için okula gitmek çok yoktu. Sonra askerlik geldi. Askerdeyken düşünüyorum, evde bir tane dokuma tezgahı var; birader var, babam o zaman daha dinç. Gitsek bakkal dükkanına üç kişi olmaz. Askerlik bitince ne yapacağım diye düşünürdüm.''

Askerden sonra babasının da desteğiyle ticarete başlayan Memişoğlu sözlerine şu şekilde devam etti:
''Babam verdi bir miktar, o kalıpla bir balya mal yaptık. Buldan’a gideceğiz ilk. Malın da hepsi kaba çarşaf. O zaman Buldan’a ulaşabilmek için; Salı günü pazara gelirler akşam kamyonda boş kasaları ön taraf yığardık, balyaları üstüne koyar kendimize oturmak için yer açıyoruz, üstümüze branda çekiliyor ve Sarıköy’e geliyoruz orada Buldan’a otobüsüne binip Buldan’a gidiyoruz. Salı günü yattık, Çarşamba günü ticaret. Çarşamba sabah açtık malları. 13 balyası olan arkadaş var daha malı açmadan alıp gidiyor adamları malı, biz seyrediyoruz.  Biz sattık mı hatırlamıyorum. Sattıysak da, çok azdır.''

''Müşteriyi memnun etmeye çalışacaksın''      
Bu süreçte hedefi bir yer açmak olan Celal Bey sözlerine şu şekilde devam etti:
''Bize burada ekmek yok galiba diye düşündüm.'' Birçok şehir ve köyde pazar yerlerinde satış yapmaya çalışan Celal Memişoğlu o günlerde istediği başarıyı elde edememiş. Daha sonra ''Bir haftada satamadığım malı Ödemiş’te sattım.'' diyen Memişoğlu Ödemiş’te bir dükkan tuttuktan sonra  7 metrelik dükkana, ayakkabı sandıklarından raf yapıp, evinden yatak yorgan götürdüğünü anlattı.
61 senesinde evlenip 66 yılına kadar haftanın bir kısmı Ödemiş, bir kısmı Denizli’de amcasının dükkanında çalışarak geçindiğini anlatan Celal Memişoğlu, amcasının ''Sen Ödemiş’i kapat artık burada kal.'' sözüyle Ödemiş’teki dükkanını kapatmış.

Şirketin kuruluşuna dair birçok bilgileri paylaşan Celal Memişoğlu çocuklarına söylediği nasihati bizlerle paylaştı:
‘’Müşteriyi memnun etmeye çalışacaksın.  Her zaman çocuklara söylerim, oğlum hanımını alıp bir mağazaya gittin orada nasıl muamele görmek istersen, öyle muamele et. Bir dükkana gittiğiniz zaman nasıl görmek isterseniz, öyle yapın.’’

DETGİS ve Denizli Metropol Haber ortaklığında gerçekleşen yayının tamamını izlemek için youtube kanallarını ziyaret edebilirsiniz.
 

En çok okunan

Özdilek Ev Tekstili’nden Yeni Yılda Masalsı Bir Koleksiyon
Özdilek Ev Tekstili’nden Yeni Yılda Masalsı Bir Koleksiyon
Özdilek Ev Tekstili, yüzde yüz pamuklu kumaşıyla yumuşacık bir kullanım alanı sunan Winter Dream nevresim takımı ile yeni yıla masalsı bir giriş yapıyor.
Alışılanın Çok Ötesinde Tasarımlar  Bella Maison Bebek Koleksiyonunda
Alışılanın Çok Ötesinde Tasarımlar Bella Maison Bebek Koleksiyonunda
Süregelen bütün anlayışların dışına çıkarak tasarlanan Bella Maison Bebe koleksiyonu, ‘Yeri Ayrı Tarzı Farklı’ söylemiyle doğallık ve hayal gücü dolu bir seçki sunuyor.
Multiligo Ajansı Dijital İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala: “Firmaların yeni müşteri kazanmasının hızlı yolu; dijital pazarlama”
Multiligo Ajansı Dijital İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala: “Firmaların yeni müşteri kazanmasının hızlı yolu; dijital pazarlama”
Multiligo Ajansı Dijital İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala, firmaların yeni müşteri kazanabilmeleri ve teklif, randevu taleplerini artırabilmeleri için dijital pazarlamaya odaklanmaları gerektiğini söyledi.
Bambi Battaniyeler ile Kış Günlerinde İçiniz Isınacak
Bambi Battaniyeler ile Kış Günlerinde İçiniz Isınacak
Türkiye’nin öncü yatak üreticilerinden Bambi Yatak, uyku kalitesini artıran yatak teknolojilerinin yanı sıra ev tekstil ürünleriyle de kullanıcılarına farklı bir konfor yaşatıyor. Bambi’nin birbirinden farklı desen ve ölçülerde ürettiği yumuşak dokulu battaniyeler, soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi oluyor.
Tekstil ve Hazır Giyimin Kanaat Önderleri Techxtile Ödül Töreninde Buluştu
Tekstil ve Hazır Giyimin Kanaat Önderleri Techxtile Ödül Töreninde Buluştu
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırmakla beraber, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da bir araya getirerek, sektörün “güç birliği” oluşturmasını sağladı.
Utib Yönetim Kurulu Başkanı Engin:
Utib Yönetim Kurulu Başkanı Engin: "Tekstil Sektörünün Geleceği, Ekolojik Ürünlerde"
UTİB, Ekolojik Tekstiller UR-GE Projesi kapsamında gerçekleştirdiği firma ziyaretlerini tamamladı. UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “UR-GE projesiyle bilinçlenen firmalar, dönüşümde öncü olarak tekstil sektörüne yön verecek” dedi.
Yeni Yıla Chakra Dokunuşu ile Hazırlanın
Yeni Yıla Chakra Dokunuşu ile Hazırlanın
Yeni yıl denince akla ilk gelen şey hediyeler, özenle hazırlanmış sofralar ve ev dekorasyonu olur. Siz de yeni yıl davetlerine; doğal anları evlere getirmeyi kendine ilke edinen Chakra ürünleriyle hazırlanabilirsiniz.
Muhteşem Yılbaşı Madame Coco’da
Muhteşem Yılbaşı Madame Coco’da
Kış aylarının kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde herkesi yeni yıl heyecanı sarmaya başladı. İyi dileklerin havada uçuştuğu, sevdiklerinizle birlikte en özel anlarınızı geçireceğiniz yılbaşı kutlamalarınıza Madame Coco hediyeleri damgasını vuracak.
TAÇ’la Işıl Işıl Bir Yıl
TAÇ’la Işıl Işıl Bir Yıl
Yeni yılda yatak odasını yılbaşı ruhu ile süslemek isteyenlere özel, ışıltılı nevresim takımı TAÇ ile odalara geliyor.
İhracatımız 17 Aydır Aralıksız Artıyor
İhracatımız 17 Aydır Aralıksız Artıyor
Ekim ayı ihracat rakamları açıklandı. Ülkemiz ihracatı ekim ayında yüzde 20,2 artışla 20,8 milyar $ olurken, TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı 28,4 yükselişle 424 milyon $ olarak kaydedildi. Türkiye ihracatında ulaşılan bu değer, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçerken yeni bir rekor daha kırılmış oldu.