‘’Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı’’ bugünkü konuğu: Celal Memişoğlu

> ‘’Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı’’ bugünkü konuğu: Celal Memişoğlu
''Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı'' projesi kapsamında gerçekleşen yayınların bugünkü konuğu Cemetekstil ve Makrotekstil Onursal Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Celal Memişoğlu’ydu.

Ankara yolu üzerindeki Makrotekstil showroomunda gerçekleştirilen programın moderatörü Osman Nuri Keskin'in ''Denizli’deki duayenlerimizin başarı sırlarını öğrenip aktarmak istiyoruz.'' sözlerinin akabinde Sayın Celal Memişoğlu hayat tecrübelerini bizlerle paylaştı.

''Ben Babadağlı Celal Memişoğlu. Çocukluğumuz istiklal mahallesinde geçti. Evde el tezgahı var bir tane. Günlük bir iki çarşaf dokumak suretiyle. Babadağ’da sabahları gider dükkan açardım, babam daha sonra gelirdi. Çarşıda bakkal dükkanı vardı.  14-15 yaşına kadar orada kaldık. Bakkal dükkanına gidip geliyoruz babama yardım ediyoruz. 5. Sınıfta orada okul biter, o zaman için okula gitmek çok yoktu. Sonra askerlik geldi. Askerdeyken düşünüyorum, evde bir tane dokuma tezgahı var; birader var, babam o zaman daha dinç. Gitsek bakkal dükkanına üç kişi olmaz. Askerlik bitince ne yapacağım diye düşünürdüm.''

Askerden sonra babasının da desteğiyle ticarete başlayan Memişoğlu sözlerine şu şekilde devam etti:
''Babam verdi bir miktar, o kalıpla bir balya mal yaptık. Buldan’a gideceğiz ilk. Malın da hepsi kaba çarşaf. O zaman Buldan’a ulaşabilmek için; Salı günü pazara gelirler akşam kamyonda boş kasaları ön taraf yığardık, balyaları üstüne koyar kendimize oturmak için yer açıyoruz, üstümüze branda çekiliyor ve Sarıköy’e geliyoruz orada Buldan’a otobüsüne binip Buldan’a gidiyoruz. Salı günü yattık, Çarşamba günü ticaret. Çarşamba sabah açtık malları. 13 balyası olan arkadaş var daha malı açmadan alıp gidiyor adamları malı, biz seyrediyoruz.  Biz sattık mı hatırlamıyorum. Sattıysak da, çok azdır.''

''Müşteriyi memnun etmeye çalışacaksın''      
Bu süreçte hedefi bir yer açmak olan Celal Bey sözlerine şu şekilde devam etti:
''Bize burada ekmek yok galiba diye düşündüm.'' Birçok şehir ve köyde pazar yerlerinde satış yapmaya çalışan Celal Memişoğlu o günlerde istediği başarıyı elde edememiş. Daha sonra ''Bir haftada satamadığım malı Ödemiş’te sattım.'' diyen Memişoğlu Ödemiş’te bir dükkan tuttuktan sonra  7 metrelik dükkana, ayakkabı sandıklarından raf yapıp, evinden yatak yorgan götürdüğünü anlattı.
61 senesinde evlenip 66 yılına kadar haftanın bir kısmı Ödemiş, bir kısmı Denizli’de amcasının dükkanında çalışarak geçindiğini anlatan Celal Memişoğlu, amcasının ''Sen Ödemiş’i kapat artık burada kal.'' sözüyle Ödemiş’teki dükkanını kapatmış.

Şirketin kuruluşuna dair birçok bilgileri paylaşan Celal Memişoğlu çocuklarına söylediği nasihati bizlerle paylaştı:
‘’Müşteriyi memnun etmeye çalışacaksın.  Her zaman çocuklara söylerim, oğlum hanımını alıp bir mağazaya gittin orada nasıl muamele görmek istersen, öyle muamele et. Bir dükkana gittiğiniz zaman nasıl görmek isterseniz, öyle yapın.’’

DETGİS ve Denizli Metropol Haber ortaklığında gerçekleşen yayının tamamını izlemek için youtube kanallarını ziyaret edebilirsiniz.
 

En çok okunan

DOMOTEX hosts pioneers of the Turkish carpet and floor coverings industry in Antalya
DOMOTEX hosts pioneers of the Turkish carpet and floor coverings industry in Antalya
Hosting Türkiye’s largest companies each year, DOMOTEX Turkey is the biggest meeting of the global carpet and floor covering industry in Türkiye and the Middle East. Anticipating great interest from international purchasing professionals, this year’s Exhibition will take place at ANFAŞ International Fair and Congress Centre between 10-13 July in Antalya, with the sector’s giants presenting innovative designs.
DOMOTEX Turkey halı ve zemin kaplamaları sektörü devlerini Antalya’da ağırlayacak
DOMOTEX Turkey halı ve zemin kaplamaları sektörü devlerini Antalya’da ağırlayacak
Global halı ve zemin kaplama sektörünün Türkiye ve Orta Doğu’daki en büyük buluşması olan DOMOTEX Turkey, düzenlendiği her yıl Türkiye’nin dev firmalarına ev sahipliği yapıyor. Antalya’da 10-13 Temmuz tarihleri arasında ANFAŞ Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek fuara uluslararası satın alma profesyonellerinin yoğun ilgi göstermesi beklenirken, sektör devleri de yenilikçi tasarımlarıyla fuarda yerini almaya hazırlanıyor.
H&M Home 2023 Yeni Koleksiyonunu Sunar
H&M Home 2023 Yeni Koleksiyonunu Sunar
H&M Home, organik şekiller, uyumlu desenler ve soft renklerden oluşan yeni koleksiyonunu sunuyor. Vazolar, lambalar, ev tekstili ve daha fazlasını içeren koleksiyon, H&M Home ile alıcılarla buluşuyor.
İhracatçı Firmaların Yurt Dışında Fuara Katılırken Dikkat Etmesi Gerekenler
İhracatçı Firmaların Yurt Dışında Fuara Katılırken Dikkat Etmesi Gerekenler
İnovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol, ihracat yapan firmaların katılacakları yurtdışı fuarlarda nasıl devlet desteği alınabileceğini ve Multiligo İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala da dijital pazarlama ile fuara katılımın verimliliği nasıl arttıracağı ile ilgili bilgiler verdi.
Doğa Dostu Recycle Serisi
Doğa Dostu Recycle Serisi
Ev dekorasyonunu çevre dostu ürünlerle yenilemek isteyenlere özel Madame Coco’nun geri dönüştürülmüş iplikten üretilen Recycle serisi, yatak odalarında doğa dostu bir atmosfer oluşturuyor. Evlerinin havasını değiştirirken sürdürülebilir bir seçeneği tercih edenler, Recycle serisi ile buluşuyor.
Minimum Bütçe, Maksimum Tanıtım
Minimum Bütçe, Maksimum Tanıtım
Heimtextil, 286’sı Türkiye’den olmak üzere yaklaşık iki bin katılımcı ile kapılarını yeniden açıyor. Dünyanın en büyük ve en kapsamlı ev tekstili fuarı konumunda olan Heimtextil, 3 senenin ardından sektör paydaşlarını ağırlamak üzere hazırlanıyor.
Pickhobi ile Hayalinizdeki Dünyayı Yaşam Alanınızda Hissedin
Pickhobi ile Hayalinizdeki Dünyayı Yaşam Alanınızda Hissedin
Çarpıcı, iddialı ve modern fotoğraflardan oluşan yaklaşık 500 eserlik seçkisiyle evinizin renk ve tasarımına uyumlu estetik bir dekorasyon bütünlüğü sağlayan Pickhobi, mimarlık firmaları ile ortak projeler yürüterek yaşam alanlarına yeni bir soluk kazandırıyor.
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB), genç ve yetenekli tasarımcıları tekstil sektörüne kazandırmak amacıyla 12 yıldır düzenlediği Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class’ta ikinci elemeyi geçen 15 tasarımcı finale doğru ilerliyor.
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Uluslararası çapta üne sahip markaları Taç ve Linens ile adından sıkça söz ettiren Zorlu Tekstil, her iki markası ile sunduğu yeni koleksiyonlarıyla yatak odalarınıza sonbahar esintisini getiriyor. Yılın en göz alıcı trendlerini yaşam alanlarına taşıyan Zorlu, %100 pamuk dokusuyla da sağlıklı bir uyku sunuyor.
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Çin'deki mevcut pandemi koşulları göz önünde bulundurularak, Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar 2022 Edisyonu ertelendi. 15 – 17 Ağustos tarihleri arasında Şanghay'daki Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi'nde yapılması planlanan Sonbahar fuarı, yine aynı mekanda 2023'te gerçekleştirilecek.