‘’Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı’’ bugünkü konuğu: Celal Memişoğlu

> ‘’Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı’’ bugünkü konuğu: Celal Memişoğlu
''Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı'' projesi kapsamında gerçekleşen yayınların bugünkü konuğu Cemetekstil ve Makrotekstil Onursal Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Celal Memişoğlu’ydu.

Ankara yolu üzerindeki Makrotekstil showroomunda gerçekleştirilen programın moderatörü Osman Nuri Keskin'in ''Denizli’deki duayenlerimizin başarı sırlarını öğrenip aktarmak istiyoruz.'' sözlerinin akabinde Sayın Celal Memişoğlu hayat tecrübelerini bizlerle paylaştı.

''Ben Babadağlı Celal Memişoğlu. Çocukluğumuz istiklal mahallesinde geçti. Evde el tezgahı var bir tane. Günlük bir iki çarşaf dokumak suretiyle. Babadağ’da sabahları gider dükkan açardım, babam daha sonra gelirdi. Çarşıda bakkal dükkanı vardı.  14-15 yaşına kadar orada kaldık. Bakkal dükkanına gidip geliyoruz babama yardım ediyoruz. 5. Sınıfta orada okul biter, o zaman için okula gitmek çok yoktu. Sonra askerlik geldi. Askerdeyken düşünüyorum, evde bir tane dokuma tezgahı var; birader var, babam o zaman daha dinç. Gitsek bakkal dükkanına üç kişi olmaz. Askerlik bitince ne yapacağım diye düşünürdüm.''

Askerden sonra babasının da desteğiyle ticarete başlayan Memişoğlu sözlerine şu şekilde devam etti:
''Babam verdi bir miktar, o kalıpla bir balya mal yaptık. Buldan’a gideceğiz ilk. Malın da hepsi kaba çarşaf. O zaman Buldan’a ulaşabilmek için; Salı günü pazara gelirler akşam kamyonda boş kasaları ön taraf yığardık, balyaları üstüne koyar kendimize oturmak için yer açıyoruz, üstümüze branda çekiliyor ve Sarıköy’e geliyoruz orada Buldan’a otobüsüne binip Buldan’a gidiyoruz. Salı günü yattık, Çarşamba günü ticaret. Çarşamba sabah açtık malları. 13 balyası olan arkadaş var daha malı açmadan alıp gidiyor adamları malı, biz seyrediyoruz.  Biz sattık mı hatırlamıyorum. Sattıysak da, çok azdır.''

''Müşteriyi memnun etmeye çalışacaksın''      
Bu süreçte hedefi bir yer açmak olan Celal Bey sözlerine şu şekilde devam etti:
''Bize burada ekmek yok galiba diye düşündüm.'' Birçok şehir ve köyde pazar yerlerinde satış yapmaya çalışan Celal Memişoğlu o günlerde istediği başarıyı elde edememiş. Daha sonra ''Bir haftada satamadığım malı Ödemiş’te sattım.'' diyen Memişoğlu Ödemiş’te bir dükkan tuttuktan sonra  7 metrelik dükkana, ayakkabı sandıklarından raf yapıp, evinden yatak yorgan götürdüğünü anlattı.
61 senesinde evlenip 66 yılına kadar haftanın bir kısmı Ödemiş, bir kısmı Denizli’de amcasının dükkanında çalışarak geçindiğini anlatan Celal Memişoğlu, amcasının ''Sen Ödemiş’i kapat artık burada kal.'' sözüyle Ödemiş’teki dükkanını kapatmış.

Şirketin kuruluşuna dair birçok bilgileri paylaşan Celal Memişoğlu çocuklarına söylediği nasihati bizlerle paylaştı:
‘’Müşteriyi memnun etmeye çalışacaksın.  Her zaman çocuklara söylerim, oğlum hanımını alıp bir mağazaya gittin orada nasıl muamele görmek istersen, öyle muamele et. Bir dükkana gittiğiniz zaman nasıl görmek isterseniz, öyle yapın.’’

DETGİS ve Denizli Metropol Haber ortaklığında gerçekleşen yayının tamamını izlemek için youtube kanallarını ziyaret edebilirsiniz.
 

En çok okunan

Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB), genç ve yetenekli tasarımcıları tekstil sektörüne kazandırmak amacıyla 12 yıldır düzenlediği Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class’ta ikinci elemeyi geçen 15 tasarımcı finale doğru ilerliyor.
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Uluslararası çapta üne sahip markaları Taç ve Linens ile adından sıkça söz ettiren Zorlu Tekstil, her iki markası ile sunduğu yeni koleksiyonlarıyla yatak odalarınıza sonbahar esintisini getiriyor. Yılın en göz alıcı trendlerini yaşam alanlarına taşıyan Zorlu, %100 pamuk dokusuyla da sağlıklı bir uyku sunuyor.
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Çin'deki mevcut pandemi koşulları göz önünde bulundurularak, Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar 2022 Edisyonu ertelendi. 15 – 17 Ağustos tarihleri arasında Şanghay'daki Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi'nde yapılması planlanan Sonbahar fuarı, yine aynı mekanda 2023'te gerçekleştirilecek.
Skyland Hom Dekorasyon Merkezi Genç Tasarımcılara Kapılarını Açıyor
Skyland Hom Dekorasyon Merkezi Genç Tasarımcılara Kapılarını Açıyor
Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nde oldukça geniş bir alana yayılan ortak alanlarda genç tasarımcıların ürünleri ve tasarımları sergilenirken, bu alanlar aynı zamanda network ağı oluşturmaları için de olanak sunuyor. Böylelikle çeşitli iş birliklerininin önü açılırken, aynı zamanda gençler kendilerini geliştirebiliyor.
Geleneksel ve Modernin Harmonisi Yatak Odalarında
Geleneksel ve Modernin Harmonisi Yatak Odalarında
Kaliteli ve sağlıklı tasarımlarıyla kullanıcılarını her zaman konforlu ev tekstili ürünleriyle buluşturan Cottonbox, 2022 İlkbahar & Yaz Koleksiyonu’nda yer alan nevresim takımlarıyla yatak odalarının atmosferini yenilemeye devam ediyor. Koleksiyonda yer alan Folk Art Ranforce serisi ile geleneksel Türk sanatlarının mirası olan nakışlar ve modern tasarım yatak odalarında buluşuyor.
Autumn Ambiance with Zorlu Tekstil
Autumn Ambiance with Zorlu Tekstil
Zorlu Tekstil, with its internationally famous brands Taç and Linens which made a name for itself, brings the ambiance of autumn to your bedrooms with its new collections offered with both brands. Zorlu gives a good sleep with its 100% cotton fabric while bringing the most glamorous trends of the year to living spaces.
Intertextile Shanghai Home Textiles Autumn Rescheduled to 2023
Intertextile Shanghai Home Textiles Autumn Rescheduled to 2023
In light of the current pandemic circumstances in China, the 2022 edition of Intertextile Shanghai Home Textiles Autumn will be deferred. The Autumn fair, which was originally scheduled to be held from 15 – 17 August at the National Exhibition and Convention Center in Shanghai, will now take place in 2023 at the same venue.
Skyland Hom Decoration Center Welcomes Up to Young Artists
Skyland Hom Decoration Center Welcomes Up to Young Artists
The Skyland HOM Decoration Center's communal areas, which are dispersed across a vast area and showcase the goods and designs of young designers, these areas also offer opportunities for networking. Thus, while opening the way for various collaborations, young people can develop themselves at the same time.
Harmony of Traditional and Modern in Bedrooms
Harmony of Traditional and Modern in Bedrooms
Cottonbox which always offers its customers cozy home textile items with its high-quality and wholesome designs, continues to renew the atmosphere of bedrooms with the bedding sets in the 2022 Spring & Summer Collection. With the Folk Art Ranforce series in the collection, embroideries, which are the legacy of traditional Turkish arts, and modern design meet in the bedrooms.
UİB’den Temmuz Ayında 2,2 Milyar Dolarlık İhracat
UİB’den Temmuz Ayında 2,2 Milyar Dolarlık İhracat
Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB), Temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı. Temmuz ayındaki ihracatı 2 milyar 157 milyon dolar olan UİB’in, geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracat tutarı ise 31 milyar 598 milyon dolar olarak gerçekleşti.