Dünya Ev Tekstilinin Kalbi HOMETEX ile İstanbul’da Atacak

> Dünya Ev Tekstilinin Kalbi HOMETEX ile İstanbul’da Atacak
Dünyanın alanında en büyük ikinci fuarı HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, pandemi nedeniyle verilen aradan sonra 26. kez kapılarını açıyor. Sektörün çatı kuruluşu Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki KFA Fuarcılık Şirketi tarafından düzenlenen HOMETEX, 17-21 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde sektör profesyonellerini ağırlayacak. 

TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay ev sahipliğinde düzenlenen basına yönelik tanıtım toplantısına, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, UTİB Başkan Yardımcısı Ufuk Oçak, TETSİAD Eski Başkanı Recep Tanrıverdi ile TÜGİAD Başkanı Nilüfer Çevikel’in yanı sıra ihracatçı birlik başkanları ve sektör temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Türk ev tekstili sektörünün 190’ı aşkın ülkeye yıllık 3,2 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaştığını ve kg başı ihracat değerini 8 doların üzerine çıkararak milli gelire en fazla katma değer sağlayan güçlü bir sektör olduğunu söyledi. Burkay, “Bugün dünya tekstil ihracatından aldığımız pay yüzde 3 seviyesindeyken, ev ve mekân tekstillerinde bu oran yüzde 4,5’e kadar ulaştı. Ar-Ge, inovasyon ve tasarıma verdiği önemle Türk ev tekstili, artık üretimden tanıtıma, kaliteden pazarlamaya kadar tüm alanlarda trendleri belirleme gücüne sahip” dedi. 

“Bundan 20-30 yıl öncesine kadar ucuz istihdam deposu olarak görülen tekstil sektörünün nitelikli üretim, kalifiye işgücü ve yüksek ihracat potansiyeliyle stratejik bir konuma yükseldiğine değinen Burkay, “Bildiğiniz gibi ülke olarak ekonomi gündemimizin ilk sırasında yer alan orta yüksek ve ileri teknoloji alanındaki yatırımlarla Türkiye’nin ortalama ihracat birim fiyatını 1,3 dolardan 4 dolara yükseltmeyi hedefliyoruz. Tekstil sektörümüz ise teknolojik dönüşüm, kreatif yaklaşımlar ve marka yatırımlarıyla bu rakamı 15-20 dolar seviyesine taşımayı başararak ülke kalkınmasında öncü rolünü sürdürüyor. Dünya ev tekstili sektörünün yakından takip ettiği fuarımız, ülkemizin bugün dünya tekstil ticaretine yön veren, kendi tasarımları ve kreasyonları ile takip edilen ve örnek gösterilen merkezlerden biri haline gelmesinde önemli pay sahibidir.” diye konuştu.  

Burkay: “Sektörün dış ticaret hacmi genişleyecek”
Konuşmasında HOMETEX hakkında da bilgi veren BTSO Başkanı İbrahim Burkay sözlerini şöyle tamamladı: “Sektörümüzün çatı kuruluşu TETSİAD ile BTSO’nun KFA Fuarcılık Şirketi iş birliğinde Ticaret Bakanlığımız ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin destekleri sayesinde HOMETEX ismiyle yeni bir vizyona kavuşturduk. İhracata dayalı ulusal kalkınma hedefleri doğrultusunda BTSO’da yönetime geldiğimiz 2013 yılında kurduğumuz KFA Fuarcılık şirketimiz, geride bıraktığımız 9 yılda yurt içi ve yurt dışı fuar organizasyonları sayesinde Bursa’daki ihracatçı firma sayımızın ve ihracatımızın rekor seviyeye ulaşmasında lokomotif bir görev üstlendi. Milli katılım organizasyonu yapma yetkisi ayrıcalığına da sahip olan KFA Fuarcılık şirketimizin bugün HOMETEX gibi dünyanın en büyük fuarcılık organizasyonlarından birini gerçekleştirecek hale gelmesi de bizler için ayrıca bir mutluluk vesilesidir. 11 holde, 160 bin metrekare alanda, 600’den fazla ulusal ve uluslararası firmanın katılımıyla 17 Mayıs’ta kapılarını açacağımız fuarımızı, dünya pazarlarına sunulan yeni ürünlerden moda söyleşilerine, trend alanlarından sektör buluşmalarına kadar çok zengin bir konsept ile kurguladık. HOMETEX kapsamında UR-GE projeleriyle desteklediğimiz yabancı alım heyeti organizasyonlarımız ve düzenleyeceğimiz B2B etkinliklerimizle de sektörümüzün dış ticaret hacmini geliştirmeyi hedefliyoruz. Avrupa’dan Asya’ya ABD’den Kuzey Afrika ve Arap coğrafyasına kadar dünyanın geniş bir coğrafyasından nitelikli alıcılarını ve katılımcıları İTO Başkanı Şekib Avdagiç Başkanımın büyük gayretleri neticesinde yenilenen İstanbul Fuar Merkezimizde ağırlayacağız.”
 
Bayram: “Fuarlar nedeniyle çevre oteller yüzde 100 doldu”
Pandemi nedeniyle bir süredir dünyanın en büyük organizasyon ve fuarlarının yapılamadığını ve maddi kaybın trilyon dolarları bulduğuna dikkat çeken TETSİAD Başkanı Hasan Hüseyin Bayram da “Ocak ayında Almanya’da yapılması planlanan Heimtextil Fuarı da salgın nedeniyle ertelenince, HOMETEX daha da önem kazanmış oldu. Dünyanın en büyük iki ev tekstili fuarından biri olan HOMETEX’e yurtiçinden ve yurtdışından büyük talep var. Öyle ki; organizasyonun yapılacağı tarihlerde fuar çevresindeki otellerde doluluk oranları yüzde 100’leri buldu” dedi. 
TETSİAD Başkanı Bayram, sektörün kalbi durumundaki Sultanhamam’da mağaza vitrinlerde başlayan ve 1992’de bir otelin salonunda 600 metrekarelik alanda ilk kez düzenlenen fuar yolculuğunu, bugün 11 Holl, 160 bin metrekarelik bir alanda düzenlenen bir dünya markasına dönüştürmeyi başardıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Daha Güçlü ve Daha Katılımcı HOMETEX mottosuyla düzenleyeceğimiz fuar, krizlerin fırsata çevrildiği bir etkinlik olacak. Fuara Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Orta Asya’dan Türki Cumhuriyetleri’ne, Kuzey Afrika’dan ABD’ye kadar yüzlerce ülkeden binlerce markanın alım heyeti ile 150 – 200 bin arasında ziyaretçi bekliyoruz. Profesyonel alım heyetleri bu fuarda dünyanın en yeni koleksiyonlarını, son teknoloji ile üretilmiş çevreci ürünlerini, yeni renk, trend ve tasarımlarını görme imkanı bulacak. HOMETEX’i farklı kılacak bir diğer önemli özellik de Yeşil Mutabakat Eylem Planı çerçevesinde hareket edilecek olmasıdır. Sektör olarak biz de üretimden yatırıma kadar her alandaki stratejimizi, Yeşil Mutabakat Eylem Planı doğrultusunda sürdürüyoruz. Bu bakımdan bu fuar, geri dönüştürülebilir ürünlerin bolca sergilendiği, çevreci bir fuar olacak.” 
 
Türkiye, en büyük tedarikçilerden biri
Türkiye’nin Çin, Hindistan ve Pakistan’la birlikte dünyanın en büyük ev tekstili tedarikçisinden birisi olduğunu hatırlatan Bayram, şunları söyledi: “Türkiye, dünyanın en büyük ve en güçlü brode makine parkına sahip. Perde, perde aksesuarları, tül, döşemelik kumaş ve döşemelik deri, mutfak ve yemek odası tekstili, havlu ve banyo grubu ürünleri, uyku ve yatak odası tekstili, iplikler, yer kaplamaları, duvar kaplamaları ve dekorasyon ürünlerinde trendleri biz belirliyoruz. Bugün dünyanın birçok ülkesinde Türk ev tekstili ürünleri “Turkish Home Tekstil” adıyla aranan bir marka haline geldi. “Turkish Home Tekstil”, dünyada bilinen Türkiye’nin en güçlü sektör markalarından biri oldu. Ayrıca 1600 yıllık bir geçmişe sahip Türk havlusu da dünyada aranan bir üründür. Havlu ile beraber bornoz üretimini de geliştiren Türkiye “Turkish Towel” adıyla bir marka oluşturdu ve “Turquality” yoluyla bu markayı dünya çapında tescillendi. Son olarak İstanbul’da gerçekleştirilen “Euroleauge” Dörtlü Finali’nde yer alan 4 takımın da kullandığı havlular, Denizli’de “Turkish Towels” markasıyla üretilmiş havlulardır. Öte yandan dünyada ev tekstili sektöründe en önde gelen markaların müşteri kitlesinin yüzde 30’unu oluşturan Uzak Doğu ülkelerindeki tüketici ve satın almacılar son yıllarda “Made in China” veya ”Made in Vietnam” etiketleri yerine “Made in Türkiye” etiketine daha çok ilgi duyar hale geldiler. Kurulacak yeni bağlantılarla HOMETEX’in, Türk ev tekstili ihracatına yüzde 25–30 oranında bir katkı sağlamasını hedefliyoruz.”
 
Avdagiç : “İFM’de kapsayıcı fuarcılık dönemini başlattık”
Kuruluşundan yaklaşık 40 yıl sonra İDTM’yi sektörleri kalkışa geçirecek bir platforma dönüştürdüklerini ve kapsayıcı fuarcılık dönemini başlattıklarını belirten İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç de “Her sektörün mutlaka bir fuarı olacak. Ama bu öyle bir fuar olacak ki, sektörün tamamını kapsayacak. Sektörün yüz akı olan bu “kapsayıcı fuar”, işte o zaman sektörlerimizin küresel rekabetçiliğini, küresel iş birliğini ve küresel pazarlarını artıracak. Temsil ettiği sektörü dünya liginin lider takımlarından biri haline getirecek. HOMETEX, “kapsayıcı fuarcılık” politikamızın somutlaştığı fuarlarından biridir. İnanıyorum ki, bu yaklaşımın ekonomik sonuçlarını da yakında birlikte göreceğiz. Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Afrika’nın en büyük tekstil buluşması, üç kıtayı birleştiren HOMETEX Fuarında gerçekleşiyor. İnanıyorum ki, bu fuar, TETSİAD’ın daha evvel yaptığı EVTEKS’i de geride bırakarak, Avrupa’nın en büyük ev tekstil fuarı olacak. Yine inanıyorum ki, dünya ev tekstili sektörünün de hem güçlü hem de referans etkinliği olarak öne çıkacaktır. Bu fuar gibi güçlü etkinliklerimiz sayesinde 2022 için ev tekstili ihracatımıza konulan 3,5-4 milyar dolarlık hedefi çok rahatlıkla 5 ile 10 milyar dolar arasına oturtabiliriz” diye konuştu. 
 
Bahçıvan: “HOMETEX de müthiş bir kaynak kullanımı söz konusu”
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da her fırsatta Türkiye’nin kaynak probleminin olmadığının altını çizdiklerine dikkat çekerek “Türkiye’nin kaynak problemi yok, kaynağı doğru kullanamama sorunu var. HOMETEX de ise tüm sektörel kuruluşları aynı vizyonda ve amaçta birleştiren müthiş bir kaynak kullanımı söz konusu. Dünyanın dört bir yanından misafirleri ağırlayacağımız fuar, Türkiye tekstil sanayi sektörü için büyük önem taşıyor” dedi.
 
Sektör güç birliği yaptı
İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz sektörün güçlenmesi için güçlü fuarlara ihtiyaç olduğunu belirtirken, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe de marka şehir olmak istiyorsak fuarlara ihtiyacımız var, oda ve birliklerin bir araya gelmiş olması sektör için çok önemli dedi. UTİB Başkan Yardımcısı Ufuk Oçak ise sektördeki genç nüfusun kendilerini motive ettiğini ve geleceğe umutla baktıklarını söyledi.
 

En çok okunan

UİB’den Temmuz Ayında 2,2 Milyar Dolarlık İhracat
UİB’den Temmuz Ayında 2,2 Milyar Dolarlık İhracat
Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB), Temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı. Temmuz ayındaki ihracatı 2 milyar 157 milyon dolar olan UİB’in, geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracat tutarı ise 31 milyar 598 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Ambalaj Tasarımında Yeni Trend: Sürdürülebilirlik
Ambalaj Tasarımında Yeni Trend: Sürdürülebilirlik
Global ölçekte mücadele edilen çevre ve iklim krizi, tüketicilerin çevreye duyarlı hale gelmesini sağlıyor. Yapılan araştırmalar, tüketicilerin ambalajlarda sürdürülebilirliğe giderek daha fazla önem verdiğini ve satın alma alışkanlıklarının da bu doğrultuda şekillendiğini gösteriyor. Tüketicilerin büyük çoğunluğu sürdürülebilir şekilde paketlenmiş ürünler için daha fazla ödemeye de istekli.
DENİB Temmuz Ayı İhracat Verileri
DENİB Temmuz Ayı İhracat Verileri
Temmuz ayı ihracat verileri Konya’da açıklandı. Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe ve ihracat ailesinin katılım sağladığı toplantıda DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu da yer aldı.
Dünyanın Ekonomisi Türkiye’de Konuşulacak
Dünyanın Ekonomisi Türkiye’de Konuşulacak
Türkiye'nin küresel pazarlarda etkin rol oynaması için çalışmalarını sürdüren Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Tüyap Fuarcılık Grubu iş birliği ile 2 -5 Kasım tarihleri arasında Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek Türkiye’nin en kapsamlı karma ticaret fuarı MÜSİAD EXPO 2022’ye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 
Bella Maison’dan Yatak Odanızı Güzelleştirecek Nevresim Takımları
Bella Maison’dan Yatak Odanızı Güzelleştirecek Nevresim Takımları
Her sezon farklı tasarımlara hayat veren Bella Maison, yeni sezon nevresim takımları ile yatak odalarının atmosferini değiştiriyor. Palmiyeleri, çiçekleri ve klasik çizgileri sevenler için tasarlanan Willow, Palm, Casablanca ve Santorini nevresim takımları, en güzel uykuların vazgeçilmezi oluyor.
Exports of 2.2 Billion Dollars from UİB in July
Exports of 2.2 Billion Dollars from UİB in July
The export figures of Uludag Exporters' Associations (UIB), the second largest exporting union of Turkey on the basis of the General Secretariat, were announced in July. UIB's exports in July amounted to $ 2 billion 157 million, and the amount of exports in the 12-month period in retrospect amounted to $ 31 billion 598 million.
A New Trend in Packaging Design: Sustainability
A New Trend in Packaging Design: Sustainability
The environmental and climate crisis, which is being fought on a global scale, is making consumers sensitive to the environment. Research shows that consumers are increasingly paying attention to sustainability in packaging, and their purchasing habits are also shaping in this direction. The vast majority of consumers are also willing to pay more for sustainably packaged products.
DENİB Export Data for July Has been Announced
DENİB Export Data for July Has been Announced
Export data for July were announced in Konya. Minister of Trade Dr. Mehmet Muş, President of the Turkish Exporters Assembly Mustafa Gültepe and DENIB President Hüseyin Memişoğlu also took part in the meeting, which was attended by the export family. Commenting on the export data, President Memişoğlu stated that  our country's export increased by 13.4% in July to 18.6 billion dollars, and the exports of Denizli announced by TIM were $331 million, an increase of 1.1 percent.  
The Economy of the World Will Be Discussed in Turkey
The Economy of the World Will Be Discussed in Turkey
Independent Industrialists and Businessmen's Association (MÜSİAD), which keeps pushing for Turkey to participate actively in international markets, is preparing to host MUSIAD EXPO 2022, Turkey's most comprehensive mixed trade fair, which will be held at Tüyap Istanbul Fair and Congress Center between 2 -5 November in cooperation with Tüyap Fairs Group. 
Bedding Sets from Bella Maison will Beautify Your Bedroom
Bedding Sets from Bella Maison will Beautify Your Bedroom
Bella Maison, which gives life to different designs every season, changes the atmosphere of bedrooms with duvet covers. Designed for those who love palms, flowers and classic lines, new season duvet covers are indispensable for the most beautiful sleep.