Ev Tekstilinde Geleceğin Tasarımcıları Belirlendi

> Ev Tekstilinde Geleceğin Tasarımcıları Belirlendi
Kaliteli üretimleri ve yenilikçi tasarımıyla ev tekstili sektörünün öncü markası Cottonbox, ilk kez geçtiğimiz yıl düzenlediği Tasarıma Değer yarışmasını bu yıl ikinci kez düzenledi. 2021’de “Yeni Dünya” temasıyla düzenlenen yarışmanın bu yılki teması “Çizgilerin Yolculuğu” oldu. Birbirinden özel tasarımların ortaya çıktığı yarışmada Jüri değerlendirmesi sonucuyla yarışmanın birincisi Elif Zaim, ikincisi Nisanur İncelerli, üçüncüsü ise Kioumpra Giounous Chalil oldu.
 
Gençlerin tasarım yeteneklerinin öne çıkarılması ve kariyerleri açısından fayda sağlayan yarışma, büyük bir ilgiyle karşılandı. Türkiye genelinde Moda Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Mimarlık, İç Mimarlık ve İç Mekan Tasarımı bölümlerinde öğrenim gören lisans ve ön lisans öğrencilerinin katıldığı yarışmaya 400’den fazla genç yetenek katıldı. Birbirinden özel tasarımların ortaya çıktığı yarışmada Jüri değerlendirmesi sonucuyla yarışmanın birincisi Elif Zaim, ikincisi Nisanur İncelerli, üçüncüsü ise Kioumpra Giounous Chalil oldu.
 
Tasarımın öneminin her zaman farkında olarak yoluna devam eden Cottonbox, bu yıl ikincisini düzenlediği tasarım yarışmasında da “Tasarıma ve tasarımcıya” değer yaklaşımıyla yola çıktı. Genç tasarımcıların her zaman desteklenmesi, üniversite öğrencilerinin kariyerine katkı sunması ve ev tekstili tasarımlarına yeni bir soluk gelmesi amacıyla düzenlenen yarışmaya 400’den fazla öğrenci katılım gösterdi. Dijital halk oylamasında en çok beğeniyi alan 23 yarışmacının tasarımı ve tasarım hikayeleri jüri tarafından değerlendirildi.
 
Birbirinden özel ödüller sahiplerini buldu
Yarışmanın birincisi, tasarımcıların beğenerek kullandıkları Apple Macbook Pro’nun sahibi olurken; ikinci olan yarışmacı Apple Macbook Air, üçüncü olan yarışmacı ise Apple Ipad Pro kazandı. Dereceye giren yarışmacılara alanlarındaki akademik ve mesleki gelişimlerine katkı sunması için tasarım yapmalarını kolaylaştıracak cihazlar hediye edildi.  Jüri değerlendirmesinde ilk 10’a girmeyi başaran yarışmacılar ise Cottonbox’ın özel olarak hazırladığı hediye paketinin sahibi oldu.  Aynı zamanda ön elemeyi geçerek dijital halk oylamasına girmeye hak kazanan 50 tasarım arasından ilk üçe giren yarışmacılar da ödüllendirildi. Dijital halk oylamasında birinci Cottonbox’tan 2.000, ikinci 1.500, üçüncü ise 1000 TL’lik hediye çeki kazandı.
 
Tasarımlar, alanında başarılı isimler tarafından değerlendirildi
Çizgilerin yolculuğu temasıyla hazırlanan tasarımlar, Cottonbox Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Turgut, Cottonbox Yöneticisi Emin Mert Turgut, Cottonbox tasarım ekibinden Büşra Uğraş ve Bahar Yeniçeri, Kreatif Direktör Candan Durusöz, All Decor Dergisi genel yayın yönetmeni Gökçe Karaman, sosyal medya içerik üreticisi Aylin Şen Ceylan ve 2021 yılı Tasarıma Değer yarışması birincisi Ayşegül Çelik’in yer aldığı hepsi alanında başarılara imza atmış jüri ekibi tarafından değerlendirildi.
 
“Ev tekstili sektöründe tasarım kavramını ön plana çıkarmak için elimizden geleni yapıyoruz”
Genç tasarımcıların tasarımlarını sergileme fırsatı bulması, kariyerlerinde gelişmeleri ve ev tekstili sektöründe tasarım kavramının önem kazanması amacıyla bu yarışmayı düzenlediklerini belirten Cottonbox Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Turgut, “Öncelikle yarışmayı kazanan yarışmacıları yürekten tebrik ediyorum. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz “Tasarıma Değer” yarışmamız ile ülkemizdeki genç yetenekleri gün yüzüne çıkarmak, onları yeni şeyler üretmeye teşvik etmek istedik. Yarışmamız bu yıl da tahminimizden çok daha fazla ilgi gördü ve öğrencilerden çok güzel geri dönüşler aldık. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz tasarım yarışmamızı geleneksel hale getirmek için büyük bir adım atmış olduk ve birçok öğrencinin hayatına dokunmak için heyecanla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
 

En çok okunan

DOMOTEX hosts pioneers of the Turkish carpet and floor coverings industry in Antalya
DOMOTEX hosts pioneers of the Turkish carpet and floor coverings industry in Antalya
Hosting Türkiye’s largest companies each year, DOMOTEX Turkey is the biggest meeting of the global carpet and floor covering industry in Türkiye and the Middle East. Anticipating great interest from international purchasing professionals, this year’s Exhibition will take place at ANFAŞ International Fair and Congress Centre between 10-13 July in Antalya, with the sector’s giants presenting innovative designs.
DOMOTEX Turkey halı ve zemin kaplamaları sektörü devlerini Antalya’da ağırlayacak
DOMOTEX Turkey halı ve zemin kaplamaları sektörü devlerini Antalya’da ağırlayacak
Global halı ve zemin kaplama sektörünün Türkiye ve Orta Doğu’daki en büyük buluşması olan DOMOTEX Turkey, düzenlendiği her yıl Türkiye’nin dev firmalarına ev sahipliği yapıyor. Antalya’da 10-13 Temmuz tarihleri arasında ANFAŞ Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek fuara uluslararası satın alma profesyonellerinin yoğun ilgi göstermesi beklenirken, sektör devleri de yenilikçi tasarımlarıyla fuarda yerini almaya hazırlanıyor.
H&M Home 2023 Yeni Koleksiyonunu Sunar
H&M Home 2023 Yeni Koleksiyonunu Sunar
H&M Home, organik şekiller, uyumlu desenler ve soft renklerden oluşan yeni koleksiyonunu sunuyor. Vazolar, lambalar, ev tekstili ve daha fazlasını içeren koleksiyon, H&M Home ile alıcılarla buluşuyor.
İhracatçı Firmaların Yurt Dışında Fuara Katılırken Dikkat Etmesi Gerekenler
İhracatçı Firmaların Yurt Dışında Fuara Katılırken Dikkat Etmesi Gerekenler
İnovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol, ihracat yapan firmaların katılacakları yurtdışı fuarlarda nasıl devlet desteği alınabileceğini ve Multiligo İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala da dijital pazarlama ile fuara katılımın verimliliği nasıl arttıracağı ile ilgili bilgiler verdi.
Doğa Dostu Recycle Serisi
Doğa Dostu Recycle Serisi
Ev dekorasyonunu çevre dostu ürünlerle yenilemek isteyenlere özel Madame Coco’nun geri dönüştürülmüş iplikten üretilen Recycle serisi, yatak odalarında doğa dostu bir atmosfer oluşturuyor. Evlerinin havasını değiştirirken sürdürülebilir bir seçeneği tercih edenler, Recycle serisi ile buluşuyor.
Minimum Bütçe, Maksimum Tanıtım
Minimum Bütçe, Maksimum Tanıtım
Heimtextil, 286’sı Türkiye’den olmak üzere yaklaşık iki bin katılımcı ile kapılarını yeniden açıyor. Dünyanın en büyük ve en kapsamlı ev tekstili fuarı konumunda olan Heimtextil, 3 senenin ardından sektör paydaşlarını ağırlamak üzere hazırlanıyor.
Pickhobi ile Hayalinizdeki Dünyayı Yaşam Alanınızda Hissedin
Pickhobi ile Hayalinizdeki Dünyayı Yaşam Alanınızda Hissedin
Çarpıcı, iddialı ve modern fotoğraflardan oluşan yaklaşık 500 eserlik seçkisiyle evinizin renk ve tasarımına uyumlu estetik bir dekorasyon bütünlüğü sağlayan Pickhobi, mimarlık firmaları ile ortak projeler yürüterek yaşam alanlarına yeni bir soluk kazandırıyor.
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB), genç ve yetenekli tasarımcıları tekstil sektörüne kazandırmak amacıyla 12 yıldır düzenlediği Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class’ta ikinci elemeyi geçen 15 tasarımcı finale doğru ilerliyor.
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Uluslararası çapta üne sahip markaları Taç ve Linens ile adından sıkça söz ettiren Zorlu Tekstil, her iki markası ile sunduğu yeni koleksiyonlarıyla yatak odalarınıza sonbahar esintisini getiriyor. Yılın en göz alıcı trendlerini yaşam alanlarına taşıyan Zorlu, %100 pamuk dokusuyla da sağlıklı bir uyku sunuyor.
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Çin'deki mevcut pandemi koşulları göz önünde bulundurularak, Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar 2022 Edisyonu ertelendi. 15 – 17 Ağustos tarihleri arasında Şanghay'daki Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi'nde yapılması planlanan Sonbahar fuarı, yine aynı mekanda 2023'te gerçekleştirilecek.