Ev Tekstilinde Geleceğin Tasarımcıları Belirlendi

> Ev Tekstilinde Geleceğin Tasarımcıları Belirlendi
Kaliteli üretimleri ve yenilikçi tasarımıyla ev tekstili sektörünün öncü markası Cottonbox, ilk kez geçtiğimiz yıl düzenlediği Tasarıma Değer yarışmasını bu yıl ikinci kez düzenledi. 2021’de “Yeni Dünya” temasıyla düzenlenen yarışmanın bu yılki teması “Çizgilerin Yolculuğu” oldu. Birbirinden özel tasarımların ortaya çıktığı yarışmada Jüri değerlendirmesi sonucuyla yarışmanın birincisi Elif Zaim, ikincisi Nisanur İncelerli, üçüncüsü ise Kioumpra Giounous Chalil oldu.
 
Gençlerin tasarım yeteneklerinin öne çıkarılması ve kariyerleri açısından fayda sağlayan yarışma, büyük bir ilgiyle karşılandı. Türkiye genelinde Moda Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Mimarlık, İç Mimarlık ve İç Mekan Tasarımı bölümlerinde öğrenim gören lisans ve ön lisans öğrencilerinin katıldığı yarışmaya 400’den fazla genç yetenek katıldı. Birbirinden özel tasarımların ortaya çıktığı yarışmada Jüri değerlendirmesi sonucuyla yarışmanın birincisi Elif Zaim, ikincisi Nisanur İncelerli, üçüncüsü ise Kioumpra Giounous Chalil oldu.
 
Tasarımın öneminin her zaman farkında olarak yoluna devam eden Cottonbox, bu yıl ikincisini düzenlediği tasarım yarışmasında da “Tasarıma ve tasarımcıya” değer yaklaşımıyla yola çıktı. Genç tasarımcıların her zaman desteklenmesi, üniversite öğrencilerinin kariyerine katkı sunması ve ev tekstili tasarımlarına yeni bir soluk gelmesi amacıyla düzenlenen yarışmaya 400’den fazla öğrenci katılım gösterdi. Dijital halk oylamasında en çok beğeniyi alan 23 yarışmacının tasarımı ve tasarım hikayeleri jüri tarafından değerlendirildi.
 
Birbirinden özel ödüller sahiplerini buldu
Yarışmanın birincisi, tasarımcıların beğenerek kullandıkları Apple Macbook Pro’nun sahibi olurken; ikinci olan yarışmacı Apple Macbook Air, üçüncü olan yarışmacı ise Apple Ipad Pro kazandı. Dereceye giren yarışmacılara alanlarındaki akademik ve mesleki gelişimlerine katkı sunması için tasarım yapmalarını kolaylaştıracak cihazlar hediye edildi.  Jüri değerlendirmesinde ilk 10’a girmeyi başaran yarışmacılar ise Cottonbox’ın özel olarak hazırladığı hediye paketinin sahibi oldu.  Aynı zamanda ön elemeyi geçerek dijital halk oylamasına girmeye hak kazanan 50 tasarım arasından ilk üçe giren yarışmacılar da ödüllendirildi. Dijital halk oylamasında birinci Cottonbox’tan 2.000, ikinci 1.500, üçüncü ise 1000 TL’lik hediye çeki kazandı.
 
Tasarımlar, alanında başarılı isimler tarafından değerlendirildi
Çizgilerin yolculuğu temasıyla hazırlanan tasarımlar, Cottonbox Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Turgut, Cottonbox Yöneticisi Emin Mert Turgut, Cottonbox tasarım ekibinden Büşra Uğraş ve Bahar Yeniçeri, Kreatif Direktör Candan Durusöz, All Decor Dergisi genel yayın yönetmeni Gökçe Karaman, sosyal medya içerik üreticisi Aylin Şen Ceylan ve 2021 yılı Tasarıma Değer yarışması birincisi Ayşegül Çelik’in yer aldığı hepsi alanında başarılara imza atmış jüri ekibi tarafından değerlendirildi.
 
“Ev tekstili sektöründe tasarım kavramını ön plana çıkarmak için elimizden geleni yapıyoruz”
Genç tasarımcıların tasarımlarını sergileme fırsatı bulması, kariyerlerinde gelişmeleri ve ev tekstili sektöründe tasarım kavramının önem kazanması amacıyla bu yarışmayı düzenlediklerini belirten Cottonbox Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Turgut, “Öncelikle yarışmayı kazanan yarışmacıları yürekten tebrik ediyorum. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz “Tasarıma Değer” yarışmamız ile ülkemizdeki genç yetenekleri gün yüzüne çıkarmak, onları yeni şeyler üretmeye teşvik etmek istedik. Yarışmamız bu yıl da tahminimizden çok daha fazla ilgi gördü ve öğrencilerden çok güzel geri dönüşler aldık. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz tasarım yarışmamızı geleneksel hale getirmek için büyük bir adım atmış olduk ve birçok öğrencinin hayatına dokunmak için heyecanla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
 

En çok okunan

UİB’den Temmuz Ayında 2,2 Milyar Dolarlık İhracat
UİB’den Temmuz Ayında 2,2 Milyar Dolarlık İhracat
Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB), Temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı. Temmuz ayındaki ihracatı 2 milyar 157 milyon dolar olan UİB’in, geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracat tutarı ise 31 milyar 598 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Ambalaj Tasarımında Yeni Trend: Sürdürülebilirlik
Ambalaj Tasarımında Yeni Trend: Sürdürülebilirlik
Global ölçekte mücadele edilen çevre ve iklim krizi, tüketicilerin çevreye duyarlı hale gelmesini sağlıyor. Yapılan araştırmalar, tüketicilerin ambalajlarda sürdürülebilirliğe giderek daha fazla önem verdiğini ve satın alma alışkanlıklarının da bu doğrultuda şekillendiğini gösteriyor. Tüketicilerin büyük çoğunluğu sürdürülebilir şekilde paketlenmiş ürünler için daha fazla ödemeye de istekli.
DENİB Temmuz Ayı İhracat Verileri
DENİB Temmuz Ayı İhracat Verileri
Temmuz ayı ihracat verileri Konya’da açıklandı. Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe ve ihracat ailesinin katılım sağladığı toplantıda DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu da yer aldı.
Dünyanın Ekonomisi Türkiye’de Konuşulacak
Dünyanın Ekonomisi Türkiye’de Konuşulacak
Türkiye'nin küresel pazarlarda etkin rol oynaması için çalışmalarını sürdüren Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Tüyap Fuarcılık Grubu iş birliği ile 2 -5 Kasım tarihleri arasında Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek Türkiye’nin en kapsamlı karma ticaret fuarı MÜSİAD EXPO 2022’ye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 
Bella Maison’dan Yatak Odanızı Güzelleştirecek Nevresim Takımları
Bella Maison’dan Yatak Odanızı Güzelleştirecek Nevresim Takımları
Her sezon farklı tasarımlara hayat veren Bella Maison, yeni sezon nevresim takımları ile yatak odalarının atmosferini değiştiriyor. Palmiyeleri, çiçekleri ve klasik çizgileri sevenler için tasarlanan Willow, Palm, Casablanca ve Santorini nevresim takımları, en güzel uykuların vazgeçilmezi oluyor.
Exports of 2.2 Billion Dollars from UİB in July
Exports of 2.2 Billion Dollars from UİB in July
The export figures of Uludag Exporters' Associations (UIB), the second largest exporting union of Turkey on the basis of the General Secretariat, were announced in July. UIB's exports in July amounted to $ 2 billion 157 million, and the amount of exports in the 12-month period in retrospect amounted to $ 31 billion 598 million.
A New Trend in Packaging Design: Sustainability
A New Trend in Packaging Design: Sustainability
The environmental and climate crisis, which is being fought on a global scale, is making consumers sensitive to the environment. Research shows that consumers are increasingly paying attention to sustainability in packaging, and their purchasing habits are also shaping in this direction. The vast majority of consumers are also willing to pay more for sustainably packaged products.
DENİB Export Data for July Has been Announced
DENİB Export Data for July Has been Announced
Export data for July were announced in Konya. Minister of Trade Dr. Mehmet Muş, President of the Turkish Exporters Assembly Mustafa Gültepe and DENIB President Hüseyin Memişoğlu also took part in the meeting, which was attended by the export family. Commenting on the export data, President Memişoğlu stated that  our country's export increased by 13.4% in July to 18.6 billion dollars, and the exports of Denizli announced by TIM were $331 million, an increase of 1.1 percent.  
The Economy of the World Will Be Discussed in Turkey
The Economy of the World Will Be Discussed in Turkey
Independent Industrialists and Businessmen's Association (MÜSİAD), which keeps pushing for Turkey to participate actively in international markets, is preparing to host MUSIAD EXPO 2022, Turkey's most comprehensive mixed trade fair, which will be held at Tüyap Istanbul Fair and Congress Center between 2 -5 November in cooperation with Tüyap Fairs Group. 
Bedding Sets from Bella Maison will Beautify Your Bedroom
Bedding Sets from Bella Maison will Beautify Your Bedroom
Bella Maison, which gives life to different designs every season, changes the atmosphere of bedrooms with duvet covers. Designed for those who love palms, flowers and classic lines, new season duvet covers are indispensable for the most beautiful sleep.