HEIMTEXTIL Fuarı’nda Türk Esintisi

> HEIMTEXTIL Fuarı’nda Türk Esintisi
Bursalı firmalar, dünyanın dört bir yanından alıcılar ve tedarikçileri bir araya getiren, ev tekstil sektörünün en önemli buluşmalarından biri Heimtextil Fuarı Yaz Özel Edisyonu’na damga vurdu.
 
Mekan ve ev tekstili sektöründe dünyanın en önemli fuarları arasında yer alan ve 51’incisi düzenlenen Heimtextil’de Bursalı firmalar, ürünleri ve stantlarıyla dikkatleri üzerine topladı. Ev Tekstili Tasarım Yarışması finalistlerinin ve Türk firmaların özgün tasarımlarının yer aldığı UTİB’in etkinlik standı da yine ilgi odağı oldu.
 
Bursalı firmalardan yoğun katılım
 
Heimtextil Frankfurt 2022 Fuarı, 21-24 Haziran 2022 tarihlerinde Almanya'nın Frankfurt şehrinde düzenlendi. Yaza özel olarak, Techtextil ve Texprocess Fuarları ile eş zamanlı olarak düzenlenen ve 60 binin üzerinde katılımcı ile 866 firmanın katıldığı fuarda, ev tekstili ve giyimlik kumaşta contract business alanında dünya trendlerini ve tasarımlarını belirleyebilecek geniş ürün gamının yanı sıra son yıllarda yaptığı atılımların sonucunda ulaştığı teknolojik yenilikleri de tanıtan Türk tekstil firmaları; dünyanın dört bir yanından fuara katılan ziyaretçi, katılımcı ve alıcılarla bir araya gelerek dekoratif kumaşlardan perdelere, mobilya kumaşlarından halı ve döşemelere, yastık kılıflarından yatak ve masa örtülerine, havlulardan banyo paspası, halı ve perdelere kadar birçok ürün ve ürün grubunu tanıtma fırsatını yakaladı.
 
UTİB standına ziyaretçi akını
 
2022 trendlerinin belirlendiği; çeşitli ülkelerden profesyonel alıcıların, tasarımcıların, stilistlerin ve öğrencilerin de katıldığı fuarda, Türk firmalarının yenilikçi ve sürdürülebilir tasarımlarından oluşan en son trend ürünlerinden örnekler sergilendi. Sürdürülebilir tekstil ürünlerinin yer aldığı UTİB etkinlik alanı, Avrupa başta olmak üzere Asya, Orta Doğu ve Amerika ülkelerinden 3 binin üzerinde ziyaretçi ağırlarken, UTİB Ev Tekstili yarışması ürünlerinin sergilendiği alan katılımcılardan tam not aldı. Türkiye Frankfurt Başkonsolos Yardımcısı Gürol Baş, Türkiye Frankfurt Ticaret Ataşesi Yusuf Yerkel, Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir ile Yönetim Kurulu üyeleri de UTİB tarafından organize edilen Türkiye Ev Tekstili standını ziyaret etti.
 
‘Türk ev tekstili, dünyada ilk 4’te’
 
Heimtextil Frankfurt 2022 Fuarı’nın dünya ev ve mekân tekstilleri sektörünün en geniş kapsamlı ve büyük uluslararası ticaret fuarı konumunda olduğunu hatırlatan UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, sektör paydaşlarının en son ürün, trend, teknoloji, tasarım ve güncel gelişmeleri burada paylaştığını belirtti. Başkan Engin, “Türkiye ev tekstili sektörü, Almanya’nın ihracat değeri bakımından en büyük 2’nci tedarikçisi konumunda bulunuyor. Ülkemizin bu pazarda yüzde 14 gibi çok önemli düzeyde pazar payı mevcut. 2021 yılında Türkiye ev tekstili ihracatı, yaklaşık 3,5 milyar dolar olarak gerçekleşti ve ülkemiz yine dünyanın en büyük ilk dört ev tekstili ihracatçısından biri oldu. Sonuç olarak; günümüzde ev ve mekân tekstilleri denildiğinde Türkiye dünya pazarlarında akla ilk gelen ülkelerden biridir ve artık dünyada ev tekstili sektöründe moda ve trendlerin belirlendiği bir merkez haline geldi” dedi.
 
Uluslararası trend konseyi tarafından belirlenen 2022-2023 sezonun son trendlerinin sergilendiği ve 4 gün süren fuar, önemli konuşmacılara ile konferanslara da ev sahipliği yaptı. Eş zamanlı olarak düzenlenen Heimtextil Summer Special, Techtextil, Texprocess fuarlarına toplam 117 katılımcı ülke, yaklaşık 63.000 ziyaretçi ve 2.300 katılımcı ile Frankfurt fuar merkezinde uluslararası tekstil fuarlarının pandemiden sonra yeniden parlak bir şekilde başlatılması sağlandı. Türkiye, İtalya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Belçika, İspanya, Polonya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Portekiz, Pakistan ve ABD üç etkinliğin tamamında katılım sayılarında ilk sırada yer aldı. Her üç iş platformunda da, hızlı sipariş aktivitesi ve yüksek ziyaretçi kalitesi ve memnuniyetine ek olarak yoğun pozitif enerji özellikle dikkat çekti.
 

En çok okunan

UİB’den Temmuz Ayında 2,2 Milyar Dolarlık İhracat
UİB’den Temmuz Ayında 2,2 Milyar Dolarlık İhracat
Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB), Temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı. Temmuz ayındaki ihracatı 2 milyar 157 milyon dolar olan UİB’in, geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracat tutarı ise 31 milyar 598 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Ambalaj Tasarımında Yeni Trend: Sürdürülebilirlik
Ambalaj Tasarımında Yeni Trend: Sürdürülebilirlik
Global ölçekte mücadele edilen çevre ve iklim krizi, tüketicilerin çevreye duyarlı hale gelmesini sağlıyor. Yapılan araştırmalar, tüketicilerin ambalajlarda sürdürülebilirliğe giderek daha fazla önem verdiğini ve satın alma alışkanlıklarının da bu doğrultuda şekillendiğini gösteriyor. Tüketicilerin büyük çoğunluğu sürdürülebilir şekilde paketlenmiş ürünler için daha fazla ödemeye de istekli.
DENİB Temmuz Ayı İhracat Verileri
DENİB Temmuz Ayı İhracat Verileri
Temmuz ayı ihracat verileri Konya’da açıklandı. Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe ve ihracat ailesinin katılım sağladığı toplantıda DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu da yer aldı.
Dünyanın Ekonomisi Türkiye’de Konuşulacak
Dünyanın Ekonomisi Türkiye’de Konuşulacak
Türkiye'nin küresel pazarlarda etkin rol oynaması için çalışmalarını sürdüren Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Tüyap Fuarcılık Grubu iş birliği ile 2 -5 Kasım tarihleri arasında Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek Türkiye’nin en kapsamlı karma ticaret fuarı MÜSİAD EXPO 2022’ye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 
Bella Maison’dan Yatak Odanızı Güzelleştirecek Nevresim Takımları
Bella Maison’dan Yatak Odanızı Güzelleştirecek Nevresim Takımları
Her sezon farklı tasarımlara hayat veren Bella Maison, yeni sezon nevresim takımları ile yatak odalarının atmosferini değiştiriyor. Palmiyeleri, çiçekleri ve klasik çizgileri sevenler için tasarlanan Willow, Palm, Casablanca ve Santorini nevresim takımları, en güzel uykuların vazgeçilmezi oluyor.
Exports of 2.2 Billion Dollars from UİB in July
Exports of 2.2 Billion Dollars from UİB in July
The export figures of Uludag Exporters' Associations (UIB), the second largest exporting union of Turkey on the basis of the General Secretariat, were announced in July. UIB's exports in July amounted to $ 2 billion 157 million, and the amount of exports in the 12-month period in retrospect amounted to $ 31 billion 598 million.
A New Trend in Packaging Design: Sustainability
A New Trend in Packaging Design: Sustainability
The environmental and climate crisis, which is being fought on a global scale, is making consumers sensitive to the environment. Research shows that consumers are increasingly paying attention to sustainability in packaging, and their purchasing habits are also shaping in this direction. The vast majority of consumers are also willing to pay more for sustainably packaged products.
DENİB Export Data for July Has been Announced
DENİB Export Data for July Has been Announced
Export data for July were announced in Konya. Minister of Trade Dr. Mehmet Muş, President of the Turkish Exporters Assembly Mustafa Gültepe and DENIB President Hüseyin Memişoğlu also took part in the meeting, which was attended by the export family. Commenting on the export data, President Memişoğlu stated that  our country's export increased by 13.4% in July to 18.6 billion dollars, and the exports of Denizli announced by TIM were $331 million, an increase of 1.1 percent.  
The Economy of the World Will Be Discussed in Turkey
The Economy of the World Will Be Discussed in Turkey
Independent Industrialists and Businessmen's Association (MÜSİAD), which keeps pushing for Turkey to participate actively in international markets, is preparing to host MUSIAD EXPO 2022, Turkey's most comprehensive mixed trade fair, which will be held at Tüyap Istanbul Fair and Congress Center between 2 -5 November in cooperation with Tüyap Fairs Group. 
Bedding Sets from Bella Maison will Beautify Your Bedroom
Bedding Sets from Bella Maison will Beautify Your Bedroom
Bella Maison, which gives life to different designs every season, changes the atmosphere of bedrooms with duvet covers. Designed for those who love palms, flowers and classic lines, new season duvet covers are indispensable for the most beautiful sleep.