Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım

> Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım

Home Textiles Week kapsamında gerçekleşen ''Aşılama Sonrası Tüketiciler için İşlevsel Tekstil Ürünleri: Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım'' konulu program, Devan Chemicals CEO’su Sven Ghyselink ve Trendwolves Trend Şefi ve Ortağı Tom Palmaert’ın katılımı ve Home Textile Today Dergisi Baş Editörü Jenifer Marks moderatörlüğünde gerçekleşti.

Pandemi sonrasında insanların temizliğe düşkünlüğünü, kadın gücünü ve Devan’ın yeniliklerinden bahsedilen program, Jennifer Marks’ın yönelttiği sorular doğrultusunda ilerledi.Jennifer Marks’ın ''Kovid döneminde tüketicinin temizlik konusunda fikirleri ne şekilde değişti ve ürünler bunu nasıl ele alabilir?'' sorusuna, Sven şu açıklamalarda bulundu:
''Geçtiğimiz yıl aileler için oldukça etkiliydi. Sanırım herkes eskisinden çok daha fazla temizlik ve hijyene düştü. Dünyaca ellerimizi daha çok yıkamamız konusunda mesaj bombardımanına tutulduk. Dolayısıyla, hijyen ve temizlik hususunda genel olarak çok daha büyük bir farkındalık çağrısı var. Geçen yıl hijyen ürünlerine artan şiddetli talebi gördük. Tekstile her ne koymak isterseniz isteyin; ister  anti-mikrobiyal olarak adlandırın, ister virüs azaltma çözümleri olarak adlandırın. Çarşaf olsun, yastık olsun, şilte olsun fark etmez. Ama bunun da ötesinde saf tekstil yönlerini de içermeli.''
Sven ayrıca Devan’dan, doğal, anti mikrobiyal yaşam döngüsü analizi ve alerjen kontrolü konusundaki en son yeniliklerini ve bunların öne sürülen bazı sorunlarını çözebilmek için ne şekilde kullanılması gerektiği konusunda yardımcı olacak, iki Ar-Ge bilim insani getirdi.

Hijyenik Tekstil Nasıl Elde Edilir?
Pandemi bizleri daha temiz ve hijyenik tekstile yönlendirdi. Ama biocide kullanımında artış doğada etki bırakabilir. Bugün, bir biocide kullanımının doğaya fazladan bir baskı yüklemesine gerek olmadığını Vanessa Delman bizlere anlattı:
''Üretim sonrası bi-ome ürünlerimiz, tekstil fabrikalarında, tekstilleri temiz ve ferah tutması için kullanılmak üzere sevk edilir. Metaz bazlı biyositlere kıyasla bi-ome; fiksasyon sürecinde permanant teknolojinin fazla enerjiye ihtiyaç duymamasından ve atık su artımına sadece biraz etkisi olduğundan doğada daha az etkiye sahiptir. Bu nedenle, sıfır deşarjlı bir fabrikada veya doğal atık su arıtma ile birlikte bi-ome kullanmak sorun değildir.
İşlenmiş ürün evlerimizde kullanılmaya başlandığında, antimikrobiyal işlem yıkama ihtiyacını ortadan azalttığından, su kullanımında ve doğa üzerinde olumlu bir etkiye sebep olur. Bi-ome ürünümüz göç etmeyen bir teknoloji olduğundan, evde çamaşır yıkama sırasında sızmaz ve dolayısıyla kanalizasyon atık su kalitesinde herhangi bir yüke sebep olmaz. Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 15 milyon tondan fazla kullanılmış tekstil atığı üretildiğini ve bu miktarın son 20 yılda ikiye katlandığını fark ettiniz mi? Bunun yalnızca %16’sı geri dönüştürüldü. Geri kalanı ya yakıldı ya da çöpe atıldı. Bi-ome, geri dönüşüm programında fazladan bir adım oluşturmaz ve yakma sırasında metal atık oluşturmaz. Çöp sahasına atıldığı sırada doğaya biyositlerin sızması önemli olabilir, ancak bi-ome, doğası gereği biyolojik olarak parçalandığı için kolayca ayrışacaktır.''
 
Probiyotikler ile Anti-Alerjenik Tekstil Ürünleri
Tekstil ürünlerine Purissimo işleyerek elde edilebilecek kazanımları Sofie Depluverez şu şekilde açıkladı:
''Purissimo, probiyotiklere dayalı doğal bir çözümdür. Probiyotikleri besin takviyelerinden veya peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinden tanıyor olabileceğiniz gibi, kombucha ve benzeri içeceklerde de sıklıkla bulunurlar. Bildiğiniz gibi probiyotik, iyi dengelenmiş bağırsak mikrofolası sağlamanıza yardımcı olabilir. Ama aslında tüm yapabildikleri bununla sınırla değil. Ev ortamınızdaki alerjen seviyelerini azaltmanıza da yardımcı olabilirler. Evinizin içinde en sık karşılaşılan alerjenler evcil hayvan tüylerinden, ev tozundan, çiçeklerden kaynaklanır. Bu alerjenlere belirli bir düzeyde maruz kalındığında, alerji semptomları ortaya çıkabilir. Bu alerjenlere karşı hassasiyet seviyesi kesinlikle kişiseldir ve bu nedenle bir kişiden diğerine değişebilir. Ancak çoğumuzun bilmediği şey; bir alerjiden muzdarip olduğunuzda büyük olasılıkla tek bir alerjene değil, farklı alerjen türlerine de karşı alerjiniz olduğu ve bunun da ötesinde, birden fazla alerjenin etkisinin artabileceğidir. Bu; birden fazla alerjenin daha düşük konsantrasyonlarının bir araya gelmesiyle de semptom eşiğinizi aşmanıza ve alerjik bir reaksiyona neden olabileceği anlamına gelir. Tekstil ürünlerini purissimo ile işleyerek, iç ortamlardaki alerjen miktarını önemli ölçüde azaltabilir dolayısıyla maruziyet ve semptomlarınızı da azaltmış olarak konforunuzu ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.''
 
Devan Chemicals Hakkında:
Devan Tekstillere Hayat Verir
Devan Chemical şirketi olarak tekstile odaklandık. Dünyanın her bir köşesindeki tekstil firmalarına hizmet etmekteyiz. Hijyenden yatak örtüsüne, yüksek performanslı spor giyim kumaşlarından havacılık iç mekanlarına kadar uzanmaktayız. Yalnızca geliştirme açısından değil, aynı zamanda test açısından da yeni teknolojiler geliştirmek için bir grup insanla çalışıyoruz. Laboratuvarımızda ve gerçek zamanlı ortamlarda test ediyoruz. Ürün ve malzemeleri geliştirirken, sadece kendi ürün geliştirmemiz için değil, aynı zamanda müşterilerimiz tarafından uygulamalarında ve tüketicinin kullanımında ve gelecekte geri dönüştürülebilirlik için de sürdürülebilirliği her zaman aklımızda tutuyoruz.

En çok okunan

İhracatçı Firmaların Yurt Dışında Fuara Katılırken Dikkat Etmesi Gerekenler
İhracatçı Firmaların Yurt Dışında Fuara Katılırken Dikkat Etmesi Gerekenler
İnovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol, ihracat yapan firmaların katılacakları yurtdışı fuarlarda nasıl devlet desteği alınabileceğini ve Multiligo İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala da dijital pazarlama ile fuara katılımın verimliliği nasıl arttıracağı ile ilgili bilgiler verdi.
Doğa Dostu Recycle Serisi
Doğa Dostu Recycle Serisi
Ev dekorasyonunu çevre dostu ürünlerle yenilemek isteyenlere özel Madame Coco’nun geri dönüştürülmüş iplikten üretilen Recycle serisi, yatak odalarında doğa dostu bir atmosfer oluşturuyor. Evlerinin havasını değiştirirken sürdürülebilir bir seçeneği tercih edenler, Recycle serisi ile buluşuyor.
Minimum Bütçe, Maksimum Tanıtım
Minimum Bütçe, Maksimum Tanıtım
Heimtextil, 286’sı Türkiye’den olmak üzere yaklaşık iki bin katılımcı ile kapılarını yeniden açıyor. Dünyanın en büyük ve en kapsamlı ev tekstili fuarı konumunda olan Heimtextil, 3 senenin ardından sektör paydaşlarını ağırlamak üzere hazırlanıyor.
Pickhobi ile Hayalinizdeki Dünyayı Yaşam Alanınızda Hissedin
Pickhobi ile Hayalinizdeki Dünyayı Yaşam Alanınızda Hissedin
Çarpıcı, iddialı ve modern fotoğraflardan oluşan yaklaşık 500 eserlik seçkisiyle evinizin renk ve tasarımına uyumlu estetik bir dekorasyon bütünlüğü sağlayan Pickhobi, mimarlık firmaları ile ortak projeler yürüterek yaşam alanlarına yeni bir soluk kazandırıyor.
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB), genç ve yetenekli tasarımcıları tekstil sektörüne kazandırmak amacıyla 12 yıldır düzenlediği Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class’ta ikinci elemeyi geçen 15 tasarımcı finale doğru ilerliyor.
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Uluslararası çapta üne sahip markaları Taç ve Linens ile adından sıkça söz ettiren Zorlu Tekstil, her iki markası ile sunduğu yeni koleksiyonlarıyla yatak odalarınıza sonbahar esintisini getiriyor. Yılın en göz alıcı trendlerini yaşam alanlarına taşıyan Zorlu, %100 pamuk dokusuyla da sağlıklı bir uyku sunuyor.
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Çin'deki mevcut pandemi koşulları göz önünde bulundurularak, Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar 2022 Edisyonu ertelendi. 15 – 17 Ağustos tarihleri arasında Şanghay'daki Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi'nde yapılması planlanan Sonbahar fuarı, yine aynı mekanda 2023'te gerçekleştirilecek.
Skyland Hom Dekorasyon Merkezi Genç Tasarımcılara Kapılarını Açıyor
Skyland Hom Dekorasyon Merkezi Genç Tasarımcılara Kapılarını Açıyor
Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nde oldukça geniş bir alana yayılan ortak alanlarda genç tasarımcıların ürünleri ve tasarımları sergilenirken, bu alanlar aynı zamanda network ağı oluşturmaları için de olanak sunuyor. Böylelikle çeşitli iş birliklerininin önü açılırken, aynı zamanda gençler kendilerini geliştirebiliyor.
Geleneksel ve Modernin Harmonisi Yatak Odalarında
Geleneksel ve Modernin Harmonisi Yatak Odalarında
Kaliteli ve sağlıklı tasarımlarıyla kullanıcılarını her zaman konforlu ev tekstili ürünleriyle buluşturan Cottonbox, 2022 İlkbahar & Yaz Koleksiyonu’nda yer alan nevresim takımlarıyla yatak odalarının atmosferini yenilemeye devam ediyor. Koleksiyonda yer alan Folk Art Ranforce serisi ile geleneksel Türk sanatlarının mirası olan nakışlar ve modern tasarım yatak odalarında buluşuyor.
Autumn Ambiance with Zorlu Tekstil
Autumn Ambiance with Zorlu Tekstil
Zorlu Tekstil, with its internationally famous brands Taç and Linens which made a name for itself, brings the ambiance of autumn to your bedrooms with its new collections offered with both brands. Zorlu gives a good sleep with its 100% cotton fabric while bringing the most glamorous trends of the year to living spaces.