Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım

> Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım

Home Textiles Week kapsamında gerçekleşen ''Aşılama Sonrası Tüketiciler için İşlevsel Tekstil Ürünleri: Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım'' konulu program, Devan Chemicals CEO’su Sven Ghyselink ve Trendwolves Trend Şefi ve Ortağı Tom Palmaert’ın katılımı ve Home Textile Today Dergisi Baş Editörü Jenifer Marks moderatörlüğünde gerçekleşti.

Pandemi sonrasında insanların temizliğe düşkünlüğünü, kadın gücünü ve Devan’ın yeniliklerinden bahsedilen program, Jennifer Marks’ın yönelttiği sorular doğrultusunda ilerledi.Jennifer Marks’ın ''Kovid döneminde tüketicinin temizlik konusunda fikirleri ne şekilde değişti ve ürünler bunu nasıl ele alabilir?'' sorusuna, Sven şu açıklamalarda bulundu:
''Geçtiğimiz yıl aileler için oldukça etkiliydi. Sanırım herkes eskisinden çok daha fazla temizlik ve hijyene düştü. Dünyaca ellerimizi daha çok yıkamamız konusunda mesaj bombardımanına tutulduk. Dolayısıyla, hijyen ve temizlik hususunda genel olarak çok daha büyük bir farkındalık çağrısı var. Geçen yıl hijyen ürünlerine artan şiddetli talebi gördük. Tekstile her ne koymak isterseniz isteyin; ister  anti-mikrobiyal olarak adlandırın, ister virüs azaltma çözümleri olarak adlandırın. Çarşaf olsun, yastık olsun, şilte olsun fark etmez. Ama bunun da ötesinde saf tekstil yönlerini de içermeli.''
Sven ayrıca Devan’dan, doğal, anti mikrobiyal yaşam döngüsü analizi ve alerjen kontrolü konusundaki en son yeniliklerini ve bunların öne sürülen bazı sorunlarını çözebilmek için ne şekilde kullanılması gerektiği konusunda yardımcı olacak, iki Ar-Ge bilim insani getirdi.

Hijyenik Tekstil Nasıl Elde Edilir?
Pandemi bizleri daha temiz ve hijyenik tekstile yönlendirdi. Ama biocide kullanımında artış doğada etki bırakabilir. Bugün, bir biocide kullanımının doğaya fazladan bir baskı yüklemesine gerek olmadığını Vanessa Delman bizlere anlattı:
''Üretim sonrası bi-ome ürünlerimiz, tekstil fabrikalarında, tekstilleri temiz ve ferah tutması için kullanılmak üzere sevk edilir. Metaz bazlı biyositlere kıyasla bi-ome; fiksasyon sürecinde permanant teknolojinin fazla enerjiye ihtiyaç duymamasından ve atık su artımına sadece biraz etkisi olduğundan doğada daha az etkiye sahiptir. Bu nedenle, sıfır deşarjlı bir fabrikada veya doğal atık su arıtma ile birlikte bi-ome kullanmak sorun değildir.
İşlenmiş ürün evlerimizde kullanılmaya başlandığında, antimikrobiyal işlem yıkama ihtiyacını ortadan azalttığından, su kullanımında ve doğa üzerinde olumlu bir etkiye sebep olur. Bi-ome ürünümüz göç etmeyen bir teknoloji olduğundan, evde çamaşır yıkama sırasında sızmaz ve dolayısıyla kanalizasyon atık su kalitesinde herhangi bir yüke sebep olmaz. Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 15 milyon tondan fazla kullanılmış tekstil atığı üretildiğini ve bu miktarın son 20 yılda ikiye katlandığını fark ettiniz mi? Bunun yalnızca %16’sı geri dönüştürüldü. Geri kalanı ya yakıldı ya da çöpe atıldı. Bi-ome, geri dönüşüm programında fazladan bir adım oluşturmaz ve yakma sırasında metal atık oluşturmaz. Çöp sahasına atıldığı sırada doğaya biyositlerin sızması önemli olabilir, ancak bi-ome, doğası gereği biyolojik olarak parçalandığı için kolayca ayrışacaktır.''
 
Probiyotikler ile Anti-Alerjenik Tekstil Ürünleri
Tekstil ürünlerine Purissimo işleyerek elde edilebilecek kazanımları Sofie Depluverez şu şekilde açıkladı:
''Purissimo, probiyotiklere dayalı doğal bir çözümdür. Probiyotikleri besin takviyelerinden veya peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinden tanıyor olabileceğiniz gibi, kombucha ve benzeri içeceklerde de sıklıkla bulunurlar. Bildiğiniz gibi probiyotik, iyi dengelenmiş bağırsak mikrofolası sağlamanıza yardımcı olabilir. Ama aslında tüm yapabildikleri bununla sınırla değil. Ev ortamınızdaki alerjen seviyelerini azaltmanıza da yardımcı olabilirler. Evinizin içinde en sık karşılaşılan alerjenler evcil hayvan tüylerinden, ev tozundan, çiçeklerden kaynaklanır. Bu alerjenlere belirli bir düzeyde maruz kalındığında, alerji semptomları ortaya çıkabilir. Bu alerjenlere karşı hassasiyet seviyesi kesinlikle kişiseldir ve bu nedenle bir kişiden diğerine değişebilir. Ancak çoğumuzun bilmediği şey; bir alerjiden muzdarip olduğunuzda büyük olasılıkla tek bir alerjene değil, farklı alerjen türlerine de karşı alerjiniz olduğu ve bunun da ötesinde, birden fazla alerjenin etkisinin artabileceğidir. Bu; birden fazla alerjenin daha düşük konsantrasyonlarının bir araya gelmesiyle de semptom eşiğinizi aşmanıza ve alerjik bir reaksiyona neden olabileceği anlamına gelir. Tekstil ürünlerini purissimo ile işleyerek, iç ortamlardaki alerjen miktarını önemli ölçüde azaltabilir dolayısıyla maruziyet ve semptomlarınızı da azaltmış olarak konforunuzu ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.''
 
Devan Chemicals Hakkında:
Devan Tekstillere Hayat Verir
Devan Chemical şirketi olarak tekstile odaklandık. Dünyanın her bir köşesindeki tekstil firmalarına hizmet etmekteyiz. Hijyenden yatak örtüsüne, yüksek performanslı spor giyim kumaşlarından havacılık iç mekanlarına kadar uzanmaktayız. Yalnızca geliştirme açısından değil, aynı zamanda test açısından da yeni teknolojiler geliştirmek için bir grup insanla çalışıyoruz. Laboratuvarımızda ve gerçek zamanlı ortamlarda test ediyoruz. Ürün ve malzemeleri geliştirirken, sadece kendi ürün geliştirmemiz için değil, aynı zamanda müşterilerimiz tarafından uygulamalarında ve tüketicinin kullanımında ve gelecekte geri dönüştürülebilirlik için de sürdürülebilirliği her zaman aklımızda tutuyoruz.

En çok okunan

Anneler Gününü Işıldayan Nevresim Takımı ile TAÇ’landırın!
Anneler Gününü Işıldayan Nevresim Takımı ile TAÇ’landırın!
İnovatif ürünleriyle ev tekstilinde farklılıklara imza atan TAÇ, Anneler Gününe özel tasarladığı çiçek desenli nevresim takımıyla bahar ayının enerjisini yansıtıyor. Gündüzleri gün ışığını ya da florasan ışığını toplayıp geceleri de topladığı bu ışığı yansıtan Glow özellikli Nevresim Takımı, özel deseniyle yatak odasında ışıltılı bir görünüm sunuyor.
Bizi Herkesten İyi Tanıyan  Annelerimize Özdilek’ten Hediye
Bizi Herkesten İyi Tanıyan Annelerimize Özdilek’ten Hediye
Bizi herkesten daha iyi tanıyan annelerimiz için Özdilek Ev Tekstili’nin yüzde yüz pamuklu kumaştan hazırladığı Özdilek Mother’s Love Nevresim Takımı, annelerimizin zevkine hitap edebilecek anlamlı bir hediye seçeneği oluşturuyor.
Küçük Ama Çok Amaçlı Parçalar; Doğtaş Puflar!
Küçük Ama Çok Amaçlı Parçalar; Doğtaş Puflar!
Rengarenk tasarımları, farklı şekil alternatifleriyle Doğtaş puflar; sephadan, dizüstü bilgisayar masasına kadar tüm ihtiyaçlara cevap veriyor.
Taptaze Çiçekler En Şık Vazolarla Buluşuyor
Taptaze Çiçekler En Şık Vazolarla Buluşuyor
Ev ve yaşam alanları için sunduğu binlerce fikir ve öneri ile hayatı güzelleştiren Paşabahçe Mağazaları, ilk deneyim mağazasını İstanbul Erenköy’de hizmete açtı. Müşterilerin yeni koleksiyonları deneyimlerken aynı zamanda keyifli vakit geçirmelerini sağlayan Paşabahçe Mağazaları deneyim mağazası, Floral alanı ile de dikkatleri üzerine çekiyor.
Yatak Odalarınıza Chakra Dokunuşu!
Yatak Odalarınıza Chakra Dokunuşu!
Chakra, içinizi ısıtacak pike, nevresim takımları, çarşaf; birbirinden rahat yorgan, yastık ve yastık kılıfları ile yatak odalarınızın keyfini artırıyor.
Intertextile Shanghai Bahar Fuarı Sona Erdi
Intertextile Shanghai Bahar Fuarı Sona Erdi
Küresel sektör için ilkbahar/yaz sezonunun birincil kaynak platformu olan Intertextile Shanghai Apparel Fabrics, geçen hafta başarılı bir şekilde tamamlandı. 17-19 Mart tarihleri arasında yapılan fuar, hybrid yani fiziksel fuara paralel, online olarak da gerçekleştirildi.
‘’Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı’’ bugünkü konuğu: Celal Memişoğlu
‘’Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı’’ bugünkü konuğu: Celal Memişoğlu
Ankara yolu üzerindeki Makrotekstil showroomunda gerçekleştirilen programda, moderatör Osman Nuri Keskin'in ''Denizli’deki duayenlerimizin başarı sırlarını öğrenip aktarmak istiyoruz.'' sözlerinin akabinde, Sayın Celal Memişoğlu hayat tecrübelerini bizlerle paylaştı.
Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım
Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım
Home Textiles Week kapsamında gerçekleşen ‘’Aşılama Sonrası Tüketiciler için İşlevsel Tekstil Ürünleri: Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım’’ konulu program, Devan Chemicals CEO’su Sven Ghyselink ve Trendwolves Trend Şefi ve Ortağı Tom Palmaert’ın katılımı ve Home Textile Today Dergisi Baş Editörü Jenifer Marks moderatörlüğünde gerçekleşti.
Home Textiles Week Başladı!
Home Textiles Week Başladı!
Home Textile Today Dergisi ve Home Fashion Products Association işbirliğinde düzenlenen sanal ‘’Home Textiles Week’’ (Ev Tekstili Haftası) başladı.
''Detgis'in 20. Yılında 20 duayen İş İnsanı'' Programına Konuk Olan Ahmet Aysu, Bahar Tekstil'in Kuruluşunu Anlattı
''Detgis'in 20. Yılında 20 duayen İş İnsanı'' Programına Konuk Olan Ahmet Aysu, Bahar Tekstil'in Kuruluşunu Anlattı
Babadağ’da genç yaşta çıkmış olduğu tekstil yolculuğuna bugün 2 fabrika ve yüzlerce çalışanıyla devam etmekte olan ve Babadağ’da Yüksel Abi olarak tanınan Ahmet Aysu Bahar Tekstil’in kuruluşunu anlattı.