Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım

> Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım

Home Textiles Week kapsamında gerçekleşen ''Aşılama Sonrası Tüketiciler için İşlevsel Tekstil Ürünleri: Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım'' konulu program, Devan Chemicals CEO’su Sven Ghyselink ve Trendwolves Trend Şefi ve Ortağı Tom Palmaert’ın katılımı ve Home Textile Today Dergisi Baş Editörü Jenifer Marks moderatörlüğünde gerçekleşti.

Pandemi sonrasında insanların temizliğe düşkünlüğünü, kadın gücünü ve Devan’ın yeniliklerinden bahsedilen program, Jennifer Marks’ın yönelttiği sorular doğrultusunda ilerledi.Jennifer Marks’ın ''Kovid döneminde tüketicinin temizlik konusunda fikirleri ne şekilde değişti ve ürünler bunu nasıl ele alabilir?'' sorusuna, Sven şu açıklamalarda bulundu:
''Geçtiğimiz yıl aileler için oldukça etkiliydi. Sanırım herkes eskisinden çok daha fazla temizlik ve hijyene düştü. Dünyaca ellerimizi daha çok yıkamamız konusunda mesaj bombardımanına tutulduk. Dolayısıyla, hijyen ve temizlik hususunda genel olarak çok daha büyük bir farkındalık çağrısı var. Geçen yıl hijyen ürünlerine artan şiddetli talebi gördük. Tekstile her ne koymak isterseniz isteyin; ister  anti-mikrobiyal olarak adlandırın, ister virüs azaltma çözümleri olarak adlandırın. Çarşaf olsun, yastık olsun, şilte olsun fark etmez. Ama bunun da ötesinde saf tekstil yönlerini de içermeli.''
Sven ayrıca Devan’dan, doğal, anti mikrobiyal yaşam döngüsü analizi ve alerjen kontrolü konusundaki en son yeniliklerini ve bunların öne sürülen bazı sorunlarını çözebilmek için ne şekilde kullanılması gerektiği konusunda yardımcı olacak, iki Ar-Ge bilim insani getirdi.

Hijyenik Tekstil Nasıl Elde Edilir?
Pandemi bizleri daha temiz ve hijyenik tekstile yönlendirdi. Ama biocide kullanımında artış doğada etki bırakabilir. Bugün, bir biocide kullanımının doğaya fazladan bir baskı yüklemesine gerek olmadığını Vanessa Delman bizlere anlattı:
''Üretim sonrası bi-ome ürünlerimiz, tekstil fabrikalarında, tekstilleri temiz ve ferah tutması için kullanılmak üzere sevk edilir. Metaz bazlı biyositlere kıyasla bi-ome; fiksasyon sürecinde permanant teknolojinin fazla enerjiye ihtiyaç duymamasından ve atık su artımına sadece biraz etkisi olduğundan doğada daha az etkiye sahiptir. Bu nedenle, sıfır deşarjlı bir fabrikada veya doğal atık su arıtma ile birlikte bi-ome kullanmak sorun değildir.
İşlenmiş ürün evlerimizde kullanılmaya başlandığında, antimikrobiyal işlem yıkama ihtiyacını ortadan azalttığından, su kullanımında ve doğa üzerinde olumlu bir etkiye sebep olur. Bi-ome ürünümüz göç etmeyen bir teknoloji olduğundan, evde çamaşır yıkama sırasında sızmaz ve dolayısıyla kanalizasyon atık su kalitesinde herhangi bir yüke sebep olmaz. Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 15 milyon tondan fazla kullanılmış tekstil atığı üretildiğini ve bu miktarın son 20 yılda ikiye katlandığını fark ettiniz mi? Bunun yalnızca %16’sı geri dönüştürüldü. Geri kalanı ya yakıldı ya da çöpe atıldı. Bi-ome, geri dönüşüm programında fazladan bir adım oluşturmaz ve yakma sırasında metal atık oluşturmaz. Çöp sahasına atıldığı sırada doğaya biyositlerin sızması önemli olabilir, ancak bi-ome, doğası gereği biyolojik olarak parçalandığı için kolayca ayrışacaktır.''
 
Probiyotikler ile Anti-Alerjenik Tekstil Ürünleri
Tekstil ürünlerine Purissimo işleyerek elde edilebilecek kazanımları Sofie Depluverez şu şekilde açıkladı:
''Purissimo, probiyotiklere dayalı doğal bir çözümdür. Probiyotikleri besin takviyelerinden veya peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinden tanıyor olabileceğiniz gibi, kombucha ve benzeri içeceklerde de sıklıkla bulunurlar. Bildiğiniz gibi probiyotik, iyi dengelenmiş bağırsak mikrofolası sağlamanıza yardımcı olabilir. Ama aslında tüm yapabildikleri bununla sınırla değil. Ev ortamınızdaki alerjen seviyelerini azaltmanıza da yardımcı olabilirler. Evinizin içinde en sık karşılaşılan alerjenler evcil hayvan tüylerinden, ev tozundan, çiçeklerden kaynaklanır. Bu alerjenlere belirli bir düzeyde maruz kalındığında, alerji semptomları ortaya çıkabilir. Bu alerjenlere karşı hassasiyet seviyesi kesinlikle kişiseldir ve bu nedenle bir kişiden diğerine değişebilir. Ancak çoğumuzun bilmediği şey; bir alerjiden muzdarip olduğunuzda büyük olasılıkla tek bir alerjene değil, farklı alerjen türlerine de karşı alerjiniz olduğu ve bunun da ötesinde, birden fazla alerjenin etkisinin artabileceğidir. Bu; birden fazla alerjenin daha düşük konsantrasyonlarının bir araya gelmesiyle de semptom eşiğinizi aşmanıza ve alerjik bir reaksiyona neden olabileceği anlamına gelir. Tekstil ürünlerini purissimo ile işleyerek, iç ortamlardaki alerjen miktarını önemli ölçüde azaltabilir dolayısıyla maruziyet ve semptomlarınızı da azaltmış olarak konforunuzu ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.''
 
Devan Chemicals Hakkında:
Devan Tekstillere Hayat Verir
Devan Chemical şirketi olarak tekstile odaklandık. Dünyanın her bir köşesindeki tekstil firmalarına hizmet etmekteyiz. Hijyenden yatak örtüsüne, yüksek performanslı spor giyim kumaşlarından havacılık iç mekanlarına kadar uzanmaktayız. Yalnızca geliştirme açısından değil, aynı zamanda test açısından da yeni teknolojiler geliştirmek için bir grup insanla çalışıyoruz. Laboratuvarımızda ve gerçek zamanlı ortamlarda test ediyoruz. Ürün ve malzemeleri geliştirirken, sadece kendi ürün geliştirmemiz için değil, aynı zamanda müşterilerimiz tarafından uygulamalarında ve tüketicinin kullanımında ve gelecekte geri dönüştürülebilirlik için de sürdürülebilirliği her zaman aklımızda tutuyoruz.

En çok okunan

Özdilek Ev Tekstili’nden Yeni Yılda Masalsı Bir Koleksiyon
Özdilek Ev Tekstili’nden Yeni Yılda Masalsı Bir Koleksiyon
Özdilek Ev Tekstili, yüzde yüz pamuklu kumaşıyla yumuşacık bir kullanım alanı sunan Winter Dream nevresim takımı ile yeni yıla masalsı bir giriş yapıyor.
Alışılanın Çok Ötesinde Tasarımlar  Bella Maison Bebek Koleksiyonunda
Alışılanın Çok Ötesinde Tasarımlar Bella Maison Bebek Koleksiyonunda
Süregelen bütün anlayışların dışına çıkarak tasarlanan Bella Maison Bebe koleksiyonu, ‘Yeri Ayrı Tarzı Farklı’ söylemiyle doğallık ve hayal gücü dolu bir seçki sunuyor.
Multiligo Ajansı Dijital İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala: “Firmaların yeni müşteri kazanmasının hızlı yolu; dijital pazarlama”
Multiligo Ajansı Dijital İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala: “Firmaların yeni müşteri kazanmasının hızlı yolu; dijital pazarlama”
Multiligo Ajansı Dijital İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala, firmaların yeni müşteri kazanabilmeleri ve teklif, randevu taleplerini artırabilmeleri için dijital pazarlamaya odaklanmaları gerektiğini söyledi.
Bambi Battaniyeler ile Kış Günlerinde İçiniz Isınacak
Bambi Battaniyeler ile Kış Günlerinde İçiniz Isınacak
Türkiye’nin öncü yatak üreticilerinden Bambi Yatak, uyku kalitesini artıran yatak teknolojilerinin yanı sıra ev tekstil ürünleriyle de kullanıcılarına farklı bir konfor yaşatıyor. Bambi’nin birbirinden farklı desen ve ölçülerde ürettiği yumuşak dokulu battaniyeler, soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi oluyor.
Tekstil ve Hazır Giyimin Kanaat Önderleri Techxtile Ödül Töreninde Buluştu
Tekstil ve Hazır Giyimin Kanaat Önderleri Techxtile Ödül Töreninde Buluştu
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırmakla beraber, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da bir araya getirerek, sektörün “güç birliği” oluşturmasını sağladı.
Utib Yönetim Kurulu Başkanı Engin:
Utib Yönetim Kurulu Başkanı Engin: "Tekstil Sektörünün Geleceği, Ekolojik Ürünlerde"
UTİB, Ekolojik Tekstiller UR-GE Projesi kapsamında gerçekleştirdiği firma ziyaretlerini tamamladı. UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “UR-GE projesiyle bilinçlenen firmalar, dönüşümde öncü olarak tekstil sektörüne yön verecek” dedi.
Yeni Yıla Chakra Dokunuşu ile Hazırlanın
Yeni Yıla Chakra Dokunuşu ile Hazırlanın
Yeni yıl denince akla ilk gelen şey hediyeler, özenle hazırlanmış sofralar ve ev dekorasyonu olur. Siz de yeni yıl davetlerine; doğal anları evlere getirmeyi kendine ilke edinen Chakra ürünleriyle hazırlanabilirsiniz.
Muhteşem Yılbaşı Madame Coco’da
Muhteşem Yılbaşı Madame Coco’da
Kış aylarının kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde herkesi yeni yıl heyecanı sarmaya başladı. İyi dileklerin havada uçuştuğu, sevdiklerinizle birlikte en özel anlarınızı geçireceğiniz yılbaşı kutlamalarınıza Madame Coco hediyeleri damgasını vuracak.
TAÇ’la Işıl Işıl Bir Yıl
TAÇ’la Işıl Işıl Bir Yıl
Yeni yılda yatak odasını yılbaşı ruhu ile süslemek isteyenlere özel, ışıltılı nevresim takımı TAÇ ile odalara geliyor.
İhracatımız 17 Aydır Aralıksız Artıyor
İhracatımız 17 Aydır Aralıksız Artıyor
Ekim ayı ihracat rakamları açıklandı. Ülkemiz ihracatı ekim ayında yüzde 20,2 artışla 20,8 milyar $ olurken, TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı 28,4 yükselişle 424 milyon $ olarak kaydedildi. Türkiye ihracatında ulaşılan bu değer, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçerken yeni bir rekor daha kırılmış oldu.