Infinitech, Tekstil Yüzeylerini Mikroorganizma ve Virüslere Karşı Koruyan Formülasyon Geliştirdi

> Infinitech, Tekstil Yüzeylerini Mikroorganizma ve Virüslere Karşı Koruyan Formülasyon Geliştirdi
"Giyilebilir Teknolojiler" alanında inovatif çözümler üreten teknoloji şirketi Infinitech, üniversite&sanayi iş birliği projeleri kapsamında, Yeditepe Üniversitesi ile birlikte tamamladığı Ar-Ge ve tekstil endüstrisi ile yürüttüğü ürün geliştirme çalışmaları neticesinde, tekstil yüzeylerini mikroorganizma ve virüslere karşı uzun süreli etkin koruma sağlayan formülasyon geliştirdi.

Teknoloji inovasyon şirketi InfiniTech, Yeditepe Üniversitesi ve sanayi iş birliğiyle tüm tekstil alanlarında koronavirüs dâhil mikroorganizma (bakteri, maya, fungus) ve virüslere karşı yüzde 99.9 koruyan, dünyanın ilk ve tek formülasyonunu geliştirdiğini duyurdu. Tamamen yerli ve milli kaynaklarla üretilen formülasyonun, Türkiye'nin ihracatına 700 milyon dolarlık katma değer sağlaması hedefleniyor.
Bor bileşikleri kullanılarak, 10 sene süren Ar-Ge çalışmaları sonucu meydana gelen formülasyon; klinik testlerle koronavirüse karşı da koruma sağladığı kanıtlandı. Birçok sektörün yanı sıra ev tekstilinde de kullanılabilecek olan formülasyon, gerçekleştirilen lansman ile duyuruldu.

‘’İlk hedefimiz 700 milyon dolar’’

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, formülasyonun Covid-19 virüsünün seyrini değiştireceği yönünde açıklamalarda bulundu. ‘’Son yıllarda birçok salgın virüsler tarafından oluşuyor. Covid-19 da bunlardan bir tanesi. Yarın başka virüslerin salgın oluşturmayacağının garantisi yok. Bu tür ürünlere ve teknolojilere ihtiyaç var. Covid-19’la mücadelede de hastalığın kontrol edilebilmesinde etkili olmakla beraber olası salgınlarda da önemli olacaktır.’’
Infinitech Kurucusu ve CEO’su Esen Tümer, teknik bilginin yerli ve milli kaynaklarla hayata geçirilmesinden büyük gurur duyduklarına dikkat çektikten sonra, ‘’İlk hedefimiz 700 milyon dolar. Katma değerli Türkiye ekonomisine özellikle ihracatına çok ciddi katkısı olacağına inanıyoruz. Bu rakamlar 2026 rakamları. Dünya ölçeğinde Türkiye de bu pastadan pay alabilir. Biz de buna adayız. Hedefi koyduğunuz zaman da niyet çok önemli.’’ dedi.
Türkiye’nin tekstil üretimine katma değer kazandıracak bu teknolojiyi piyasaya henüz yeni tanıttıklarını anlatan Tümer, ülkemizde giyim, ev tekstili, savunma sanayi gibi alanlarda, yabancı pazarda ise spor tekstilinde lider markalarla iş ortaklıklarına dair görüşmeler başlattıklarını söyledi.

Antimikrobiyal ve Antiviral Ürünler

Infinitech Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Üyesi Selin Özyüksel ise yaptığı açıklamalarda, ‘’Gelecek dönem sadece antimikrobiyal ve antiviral ürünleri konuşacağımız bir dünya olacak. Öncelikle sağlık, spor ve savunma alanlarında bunu uygulayabiliyoruz ama bunlarla sınırlı değil. Herhangi bir ürünün antimikrobiyal ve antiviral hale getirmek isteyen herhangi bir iş ortağımızla, biz bunu iplikten başlatarak son ürüne kadar bu özelliği kazandırma yetkisine ve yetiye sahibiz. Perakende satışımız yoktur. Biz aslında daha çok B2B ve B2G yani farklı iş ortaklarıyla ve devletle çalışıyoruz. Bizim iş ortaklarımıza sunmuş olduğumuz bu ürünleri, markalar kendi çatıları altında pazara sunabilecek.’’ İfadelerinde bulundu.
Yeditepe Üniversitesi ve Infinitech firması iş birliğinde yürütülen bilimsel çalışmalar sonucunda çevre dostu olan birçok antimikrobiyal ve antiviral formülasyonlar geliştirilmekle beraber; ilaç, kozmetik, tarım, tekstil ve yapı malzemelerinin üretimi ve kullanımı amacıyla toplumsal hizmete sunulmaktadır.
 

En çok okunan

İhracatçı Firmaların Yurt Dışında Fuara Katılırken Dikkat Etmesi Gerekenler
İhracatçı Firmaların Yurt Dışında Fuara Katılırken Dikkat Etmesi Gerekenler
İnovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol, ihracat yapan firmaların katılacakları yurtdışı fuarlarda nasıl devlet desteği alınabileceğini ve Multiligo İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala da dijital pazarlama ile fuara katılımın verimliliği nasıl arttıracağı ile ilgili bilgiler verdi.
Doğa Dostu Recycle Serisi
Doğa Dostu Recycle Serisi
Ev dekorasyonunu çevre dostu ürünlerle yenilemek isteyenlere özel Madame Coco’nun geri dönüştürülmüş iplikten üretilen Recycle serisi, yatak odalarında doğa dostu bir atmosfer oluşturuyor. Evlerinin havasını değiştirirken sürdürülebilir bir seçeneği tercih edenler, Recycle serisi ile buluşuyor.
Minimum Bütçe, Maksimum Tanıtım
Minimum Bütçe, Maksimum Tanıtım
Heimtextil, 286’sı Türkiye’den olmak üzere yaklaşık iki bin katılımcı ile kapılarını yeniden açıyor. Dünyanın en büyük ve en kapsamlı ev tekstili fuarı konumunda olan Heimtextil, 3 senenin ardından sektör paydaşlarını ağırlamak üzere hazırlanıyor.
Pickhobi ile Hayalinizdeki Dünyayı Yaşam Alanınızda Hissedin
Pickhobi ile Hayalinizdeki Dünyayı Yaşam Alanınızda Hissedin
Çarpıcı, iddialı ve modern fotoğraflardan oluşan yaklaşık 500 eserlik seçkisiyle evinizin renk ve tasarımına uyumlu estetik bir dekorasyon bütünlüğü sağlayan Pickhobi, mimarlık firmaları ile ortak projeler yürüterek yaşam alanlarına yeni bir soluk kazandırıyor.
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB), genç ve yetenekli tasarımcıları tekstil sektörüne kazandırmak amacıyla 12 yıldır düzenlediği Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class’ta ikinci elemeyi geçen 15 tasarımcı finale doğru ilerliyor.
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Uluslararası çapta üne sahip markaları Taç ve Linens ile adından sıkça söz ettiren Zorlu Tekstil, her iki markası ile sunduğu yeni koleksiyonlarıyla yatak odalarınıza sonbahar esintisini getiriyor. Yılın en göz alıcı trendlerini yaşam alanlarına taşıyan Zorlu, %100 pamuk dokusuyla da sağlıklı bir uyku sunuyor.
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Çin'deki mevcut pandemi koşulları göz önünde bulundurularak, Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar 2022 Edisyonu ertelendi. 15 – 17 Ağustos tarihleri arasında Şanghay'daki Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi'nde yapılması planlanan Sonbahar fuarı, yine aynı mekanda 2023'te gerçekleştirilecek.
Skyland Hom Dekorasyon Merkezi Genç Tasarımcılara Kapılarını Açıyor
Skyland Hom Dekorasyon Merkezi Genç Tasarımcılara Kapılarını Açıyor
Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nde oldukça geniş bir alana yayılan ortak alanlarda genç tasarımcıların ürünleri ve tasarımları sergilenirken, bu alanlar aynı zamanda network ağı oluşturmaları için de olanak sunuyor. Böylelikle çeşitli iş birliklerininin önü açılırken, aynı zamanda gençler kendilerini geliştirebiliyor.
Geleneksel ve Modernin Harmonisi Yatak Odalarında
Geleneksel ve Modernin Harmonisi Yatak Odalarında
Kaliteli ve sağlıklı tasarımlarıyla kullanıcılarını her zaman konforlu ev tekstili ürünleriyle buluşturan Cottonbox, 2022 İlkbahar & Yaz Koleksiyonu’nda yer alan nevresim takımlarıyla yatak odalarının atmosferini yenilemeye devam ediyor. Koleksiyonda yer alan Folk Art Ranforce serisi ile geleneksel Türk sanatlarının mirası olan nakışlar ve modern tasarım yatak odalarında buluşuyor.
Autumn Ambiance with Zorlu Tekstil
Autumn Ambiance with Zorlu Tekstil
Zorlu Tekstil, with its internationally famous brands Taç and Linens which made a name for itself, brings the ambiance of autumn to your bedrooms with its new collections offered with both brands. Zorlu gives a good sleep with its 100% cotton fabric while bringing the most glamorous trends of the year to living spaces.