Infinitech, Tekstil Yüzeylerini Mikroorganizma ve Virüslere Karşı Koruyan Formülasyon Geliştirdi

> Infinitech, Tekstil Yüzeylerini Mikroorganizma ve Virüslere Karşı Koruyan Formülasyon Geliştirdi
"Giyilebilir Teknolojiler" alanında inovatif çözümler üreten teknoloji şirketi Infinitech, üniversite&sanayi iş birliği projeleri kapsamında, Yeditepe Üniversitesi ile birlikte tamamladığı Ar-Ge ve tekstil endüstrisi ile yürüttüğü ürün geliştirme çalışmaları neticesinde, tekstil yüzeylerini mikroorganizma ve virüslere karşı uzun süreli etkin koruma sağlayan formülasyon geliştirdi.

Teknoloji inovasyon şirketi InfiniTech, Yeditepe Üniversitesi ve sanayi iş birliğiyle tüm tekstil alanlarında koronavirüs dâhil mikroorganizma (bakteri, maya, fungus) ve virüslere karşı yüzde 99.9 koruyan, dünyanın ilk ve tek formülasyonunu geliştirdiğini duyurdu. Tamamen yerli ve milli kaynaklarla üretilen formülasyonun, Türkiye'nin ihracatına 700 milyon dolarlık katma değer sağlaması hedefleniyor.
Bor bileşikleri kullanılarak, 10 sene süren Ar-Ge çalışmaları sonucu meydana gelen formülasyon; klinik testlerle koronavirüse karşı da koruma sağladığı kanıtlandı. Birçok sektörün yanı sıra ev tekstilinde de kullanılabilecek olan formülasyon, gerçekleştirilen lansman ile duyuruldu.

‘’İlk hedefimiz 700 milyon dolar’’

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, formülasyonun Covid-19 virüsünün seyrini değiştireceği yönünde açıklamalarda bulundu. ‘’Son yıllarda birçok salgın virüsler tarafından oluşuyor. Covid-19 da bunlardan bir tanesi. Yarın başka virüslerin salgın oluşturmayacağının garantisi yok. Bu tür ürünlere ve teknolojilere ihtiyaç var. Covid-19’la mücadelede de hastalığın kontrol edilebilmesinde etkili olmakla beraber olası salgınlarda da önemli olacaktır.’’
Infinitech Kurucusu ve CEO’su Esen Tümer, teknik bilginin yerli ve milli kaynaklarla hayata geçirilmesinden büyük gurur duyduklarına dikkat çektikten sonra, ‘’İlk hedefimiz 700 milyon dolar. Katma değerli Türkiye ekonomisine özellikle ihracatına çok ciddi katkısı olacağına inanıyoruz. Bu rakamlar 2026 rakamları. Dünya ölçeğinde Türkiye de bu pastadan pay alabilir. Biz de buna adayız. Hedefi koyduğunuz zaman da niyet çok önemli.’’ dedi.
Türkiye’nin tekstil üretimine katma değer kazandıracak bu teknolojiyi piyasaya henüz yeni tanıttıklarını anlatan Tümer, ülkemizde giyim, ev tekstili, savunma sanayi gibi alanlarda, yabancı pazarda ise spor tekstilinde lider markalarla iş ortaklıklarına dair görüşmeler başlattıklarını söyledi.

Antimikrobiyal ve Antiviral Ürünler

Infinitech Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Üyesi Selin Özyüksel ise yaptığı açıklamalarda, ‘’Gelecek dönem sadece antimikrobiyal ve antiviral ürünleri konuşacağımız bir dünya olacak. Öncelikle sağlık, spor ve savunma alanlarında bunu uygulayabiliyoruz ama bunlarla sınırlı değil. Herhangi bir ürünün antimikrobiyal ve antiviral hale getirmek isteyen herhangi bir iş ortağımızla, biz bunu iplikten başlatarak son ürüne kadar bu özelliği kazandırma yetkisine ve yetiye sahibiz. Perakende satışımız yoktur. Biz aslında daha çok B2B ve B2G yani farklı iş ortaklarıyla ve devletle çalışıyoruz. Bizim iş ortaklarımıza sunmuş olduğumuz bu ürünleri, markalar kendi çatıları altında pazara sunabilecek.’’ İfadelerinde bulundu.
Yeditepe Üniversitesi ve Infinitech firması iş birliğinde yürütülen bilimsel çalışmalar sonucunda çevre dostu olan birçok antimikrobiyal ve antiviral formülasyonlar geliştirilmekle beraber; ilaç, kozmetik, tarım, tekstil ve yapı malzemelerinin üretimi ve kullanımı amacıyla toplumsal hizmete sunulmaktadır.
 

En çok okunan

Özdilek Ev Tekstili’nden Yeni Yılda Masalsı Bir Koleksiyon
Özdilek Ev Tekstili’nden Yeni Yılda Masalsı Bir Koleksiyon
Özdilek Ev Tekstili, yüzde yüz pamuklu kumaşıyla yumuşacık bir kullanım alanı sunan Winter Dream nevresim takımı ile yeni yıla masalsı bir giriş yapıyor.
Alışılanın Çok Ötesinde Tasarımlar  Bella Maison Bebek Koleksiyonunda
Alışılanın Çok Ötesinde Tasarımlar Bella Maison Bebek Koleksiyonunda
Süregelen bütün anlayışların dışına çıkarak tasarlanan Bella Maison Bebe koleksiyonu, ‘Yeri Ayrı Tarzı Farklı’ söylemiyle doğallık ve hayal gücü dolu bir seçki sunuyor.
Multiligo Ajansı Dijital İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala: “Firmaların yeni müşteri kazanmasının hızlı yolu; dijital pazarlama”
Multiligo Ajansı Dijital İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala: “Firmaların yeni müşteri kazanmasının hızlı yolu; dijital pazarlama”
Multiligo Ajansı Dijital İş Geliştirme Direktörü Barış Yaşbala, firmaların yeni müşteri kazanabilmeleri ve teklif, randevu taleplerini artırabilmeleri için dijital pazarlamaya odaklanmaları gerektiğini söyledi.
Bambi Battaniyeler ile Kış Günlerinde İçiniz Isınacak
Bambi Battaniyeler ile Kış Günlerinde İçiniz Isınacak
Türkiye’nin öncü yatak üreticilerinden Bambi Yatak, uyku kalitesini artıran yatak teknolojilerinin yanı sıra ev tekstil ürünleriyle de kullanıcılarına farklı bir konfor yaşatıyor. Bambi’nin birbirinden farklı desen ve ölçülerde ürettiği yumuşak dokulu battaniyeler, soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi oluyor.
Tekstil ve Hazır Giyimin Kanaat Önderleri Techxtile Ödül Töreninde Buluştu
Tekstil ve Hazır Giyimin Kanaat Önderleri Techxtile Ödül Töreninde Buluştu
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge, genç girişimcileri sektöre kazandırmakla beraber, Türkiye genelindeki sektör paydaşları ve ihracatçı birlik başkanlarını da bir araya getirerek, sektörün “güç birliği” oluşturmasını sağladı.
Utib Yönetim Kurulu Başkanı Engin:
Utib Yönetim Kurulu Başkanı Engin: "Tekstil Sektörünün Geleceği, Ekolojik Ürünlerde"
UTİB, Ekolojik Tekstiller UR-GE Projesi kapsamında gerçekleştirdiği firma ziyaretlerini tamamladı. UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “UR-GE projesiyle bilinçlenen firmalar, dönüşümde öncü olarak tekstil sektörüne yön verecek” dedi.
Yeni Yıla Chakra Dokunuşu ile Hazırlanın
Yeni Yıla Chakra Dokunuşu ile Hazırlanın
Yeni yıl denince akla ilk gelen şey hediyeler, özenle hazırlanmış sofralar ve ev dekorasyonu olur. Siz de yeni yıl davetlerine; doğal anları evlere getirmeyi kendine ilke edinen Chakra ürünleriyle hazırlanabilirsiniz.
Muhteşem Yılbaşı Madame Coco’da
Muhteşem Yılbaşı Madame Coco’da
Kış aylarının kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde herkesi yeni yıl heyecanı sarmaya başladı. İyi dileklerin havada uçuştuğu, sevdiklerinizle birlikte en özel anlarınızı geçireceğiniz yılbaşı kutlamalarınıza Madame Coco hediyeleri damgasını vuracak.
TAÇ’la Işıl Işıl Bir Yıl
TAÇ’la Işıl Işıl Bir Yıl
Yeni yılda yatak odasını yılbaşı ruhu ile süslemek isteyenlere özel, ışıltılı nevresim takımı TAÇ ile odalara geliyor.
İhracatımız 17 Aydır Aralıksız Artıyor
İhracatımız 17 Aydır Aralıksız Artıyor
Ekim ayı ihracat rakamları açıklandı. Ülkemiz ihracatı ekim ayında yüzde 20,2 artışla 20,8 milyar $ olurken, TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı 28,4 yükselişle 424 milyon $ olarak kaydedildi. Türkiye ihracatında ulaşılan bu değer, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçerken yeni bir rekor daha kırılmış oldu.