Infinitech, Tekstil Yüzeylerini Mikroorganizma ve Virüslere Karşı Koruyan Formülasyon Geliştirdi

> Infinitech, Tekstil Yüzeylerini Mikroorganizma ve Virüslere Karşı Koruyan Formülasyon Geliştirdi
"Giyilebilir Teknolojiler" alanında inovatif çözümler üreten teknoloji şirketi Infinitech, üniversite&sanayi iş birliği projeleri kapsamında, Yeditepe Üniversitesi ile birlikte tamamladığı Ar-Ge ve tekstil endüstrisi ile yürüttüğü ürün geliştirme çalışmaları neticesinde, tekstil yüzeylerini mikroorganizma ve virüslere karşı uzun süreli etkin koruma sağlayan formülasyon geliştirdi.

Teknoloji inovasyon şirketi InfiniTech, Yeditepe Üniversitesi ve sanayi iş birliğiyle tüm tekstil alanlarında koronavirüs dâhil mikroorganizma (bakteri, maya, fungus) ve virüslere karşı yüzde 99.9 koruyan, dünyanın ilk ve tek formülasyonunu geliştirdiğini duyurdu. Tamamen yerli ve milli kaynaklarla üretilen formülasyonun, Türkiye'nin ihracatına 700 milyon dolarlık katma değer sağlaması hedefleniyor.
Bor bileşikleri kullanılarak, 10 sene süren Ar-Ge çalışmaları sonucu meydana gelen formülasyon; klinik testlerle koronavirüse karşı da koruma sağladığı kanıtlandı. Birçok sektörün yanı sıra ev tekstilinde de kullanılabilecek olan formülasyon, gerçekleştirilen lansman ile duyuruldu.

‘’İlk hedefimiz 700 milyon dolar’’

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, formülasyonun Covid-19 virüsünün seyrini değiştireceği yönünde açıklamalarda bulundu. ‘’Son yıllarda birçok salgın virüsler tarafından oluşuyor. Covid-19 da bunlardan bir tanesi. Yarın başka virüslerin salgın oluşturmayacağının garantisi yok. Bu tür ürünlere ve teknolojilere ihtiyaç var. Covid-19’la mücadelede de hastalığın kontrol edilebilmesinde etkili olmakla beraber olası salgınlarda da önemli olacaktır.’’
Infinitech Kurucusu ve CEO’su Esen Tümer, teknik bilginin yerli ve milli kaynaklarla hayata geçirilmesinden büyük gurur duyduklarına dikkat çektikten sonra, ‘’İlk hedefimiz 700 milyon dolar. Katma değerli Türkiye ekonomisine özellikle ihracatına çok ciddi katkısı olacağına inanıyoruz. Bu rakamlar 2026 rakamları. Dünya ölçeğinde Türkiye de bu pastadan pay alabilir. Biz de buna adayız. Hedefi koyduğunuz zaman da niyet çok önemli.’’ dedi.
Türkiye’nin tekstil üretimine katma değer kazandıracak bu teknolojiyi piyasaya henüz yeni tanıttıklarını anlatan Tümer, ülkemizde giyim, ev tekstili, savunma sanayi gibi alanlarda, yabancı pazarda ise spor tekstilinde lider markalarla iş ortaklıklarına dair görüşmeler başlattıklarını söyledi.

Antimikrobiyal ve Antiviral Ürünler

Infinitech Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Üyesi Selin Özyüksel ise yaptığı açıklamalarda, ‘’Gelecek dönem sadece antimikrobiyal ve antiviral ürünleri konuşacağımız bir dünya olacak. Öncelikle sağlık, spor ve savunma alanlarında bunu uygulayabiliyoruz ama bunlarla sınırlı değil. Herhangi bir ürünün antimikrobiyal ve antiviral hale getirmek isteyen herhangi bir iş ortağımızla, biz bunu iplikten başlatarak son ürüne kadar bu özelliği kazandırma yetkisine ve yetiye sahibiz. Perakende satışımız yoktur. Biz aslında daha çok B2B ve B2G yani farklı iş ortaklarıyla ve devletle çalışıyoruz. Bizim iş ortaklarımıza sunmuş olduğumuz bu ürünleri, markalar kendi çatıları altında pazara sunabilecek.’’ İfadelerinde bulundu.
Yeditepe Üniversitesi ve Infinitech firması iş birliğinde yürütülen bilimsel çalışmalar sonucunda çevre dostu olan birçok antimikrobiyal ve antiviral formülasyonlar geliştirilmekle beraber; ilaç, kozmetik, tarım, tekstil ve yapı malzemelerinin üretimi ve kullanımı amacıyla toplumsal hizmete sunulmaktadır.
 

En çok okunan

Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB), genç ve yetenekli tasarımcıları tekstil sektörüne kazandırmak amacıyla 12 yıldır düzenlediği Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class’ta ikinci elemeyi geçen 15 tasarımcı finale doğru ilerliyor.
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Uluslararası çapta üne sahip markaları Taç ve Linens ile adından sıkça söz ettiren Zorlu Tekstil, her iki markası ile sunduğu yeni koleksiyonlarıyla yatak odalarınıza sonbahar esintisini getiriyor. Yılın en göz alıcı trendlerini yaşam alanlarına taşıyan Zorlu, %100 pamuk dokusuyla da sağlıklı bir uyku sunuyor.
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Çin'deki mevcut pandemi koşulları göz önünde bulundurularak, Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar 2022 Edisyonu ertelendi. 15 – 17 Ağustos tarihleri arasında Şanghay'daki Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi'nde yapılması planlanan Sonbahar fuarı, yine aynı mekanda 2023'te gerçekleştirilecek.
Skyland Hom Dekorasyon Merkezi Genç Tasarımcılara Kapılarını Açıyor
Skyland Hom Dekorasyon Merkezi Genç Tasarımcılara Kapılarını Açıyor
Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nde oldukça geniş bir alana yayılan ortak alanlarda genç tasarımcıların ürünleri ve tasarımları sergilenirken, bu alanlar aynı zamanda network ağı oluşturmaları için de olanak sunuyor. Böylelikle çeşitli iş birliklerininin önü açılırken, aynı zamanda gençler kendilerini geliştirebiliyor.
Geleneksel ve Modernin Harmonisi Yatak Odalarında
Geleneksel ve Modernin Harmonisi Yatak Odalarında
Kaliteli ve sağlıklı tasarımlarıyla kullanıcılarını her zaman konforlu ev tekstili ürünleriyle buluşturan Cottonbox, 2022 İlkbahar & Yaz Koleksiyonu’nda yer alan nevresim takımlarıyla yatak odalarının atmosferini yenilemeye devam ediyor. Koleksiyonda yer alan Folk Art Ranforce serisi ile geleneksel Türk sanatlarının mirası olan nakışlar ve modern tasarım yatak odalarında buluşuyor.
Autumn Ambiance with Zorlu Tekstil
Autumn Ambiance with Zorlu Tekstil
Zorlu Tekstil, with its internationally famous brands Taç and Linens which made a name for itself, brings the ambiance of autumn to your bedrooms with its new collections offered with both brands. Zorlu gives a good sleep with its 100% cotton fabric while bringing the most glamorous trends of the year to living spaces.
Intertextile Shanghai Home Textiles Autumn Rescheduled to 2023
Intertextile Shanghai Home Textiles Autumn Rescheduled to 2023
In light of the current pandemic circumstances in China, the 2022 edition of Intertextile Shanghai Home Textiles Autumn will be deferred. The Autumn fair, which was originally scheduled to be held from 15 – 17 August at the National Exhibition and Convention Center in Shanghai, will now take place in 2023 at the same venue.
Skyland Hom Decoration Center Welcomes Up to Young Artists
Skyland Hom Decoration Center Welcomes Up to Young Artists
The Skyland HOM Decoration Center's communal areas, which are dispersed across a vast area and showcase the goods and designs of young designers, these areas also offer opportunities for networking. Thus, while opening the way for various collaborations, young people can develop themselves at the same time.
Harmony of Traditional and Modern in Bedrooms
Harmony of Traditional and Modern in Bedrooms
Cottonbox which always offers its customers cozy home textile items with its high-quality and wholesome designs, continues to renew the atmosphere of bedrooms with the bedding sets in the 2022 Spring & Summer Collection. With the Folk Art Ranforce series in the collection, embroideries, which are the legacy of traditional Turkish arts, and modern design meet in the bedrooms.
UİB’den Temmuz Ayında 2,2 Milyar Dolarlık İhracat
UİB’den Temmuz Ayında 2,2 Milyar Dolarlık İhracat
Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB), Temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı. Temmuz ayındaki ihracatı 2 milyar 157 milyon dolar olan UİB’in, geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracat tutarı ise 31 milyar 598 milyon dolar olarak gerçekleşti.