Infinitech, Tekstil Yüzeylerini Mikroorganizma ve Virüslere Karşı Koruyan Formülasyon Geliştirdi

> Infinitech, Tekstil Yüzeylerini Mikroorganizma ve Virüslere Karşı Koruyan Formülasyon Geliştirdi
"Giyilebilir Teknolojiler" alanında inovatif çözümler üreten teknoloji şirketi Infinitech, üniversite&sanayi iş birliği projeleri kapsamında, Yeditepe Üniversitesi ile birlikte tamamladığı Ar-Ge ve tekstil endüstrisi ile yürüttüğü ürün geliştirme çalışmaları neticesinde, tekstil yüzeylerini mikroorganizma ve virüslere karşı uzun süreli etkin koruma sağlayan formülasyon geliştirdi.

Teknoloji inovasyon şirketi InfiniTech, Yeditepe Üniversitesi ve sanayi iş birliğiyle tüm tekstil alanlarında koronavirüs dâhil mikroorganizma (bakteri, maya, fungus) ve virüslere karşı yüzde 99.9 koruyan, dünyanın ilk ve tek formülasyonunu geliştirdiğini duyurdu. Tamamen yerli ve milli kaynaklarla üretilen formülasyonun, Türkiye'nin ihracatına 700 milyon dolarlık katma değer sağlaması hedefleniyor.
Bor bileşikleri kullanılarak, 10 sene süren Ar-Ge çalışmaları sonucu meydana gelen formülasyon; klinik testlerle koronavirüse karşı da koruma sağladığı kanıtlandı. Birçok sektörün yanı sıra ev tekstilinde de kullanılabilecek olan formülasyon, gerçekleştirilen lansman ile duyuruldu.

‘’İlk hedefimiz 700 milyon dolar’’

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, formülasyonun Covid-19 virüsünün seyrini değiştireceği yönünde açıklamalarda bulundu. ‘’Son yıllarda birçok salgın virüsler tarafından oluşuyor. Covid-19 da bunlardan bir tanesi. Yarın başka virüslerin salgın oluşturmayacağının garantisi yok. Bu tür ürünlere ve teknolojilere ihtiyaç var. Covid-19’la mücadelede de hastalığın kontrol edilebilmesinde etkili olmakla beraber olası salgınlarda da önemli olacaktır.’’
Infinitech Kurucusu ve CEO’su Esen Tümer, teknik bilginin yerli ve milli kaynaklarla hayata geçirilmesinden büyük gurur duyduklarına dikkat çektikten sonra, ‘’İlk hedefimiz 700 milyon dolar. Katma değerli Türkiye ekonomisine özellikle ihracatına çok ciddi katkısı olacağına inanıyoruz. Bu rakamlar 2026 rakamları. Dünya ölçeğinde Türkiye de bu pastadan pay alabilir. Biz de buna adayız. Hedefi koyduğunuz zaman da niyet çok önemli.’’ dedi.
Türkiye’nin tekstil üretimine katma değer kazandıracak bu teknolojiyi piyasaya henüz yeni tanıttıklarını anlatan Tümer, ülkemizde giyim, ev tekstili, savunma sanayi gibi alanlarda, yabancı pazarda ise spor tekstilinde lider markalarla iş ortaklıklarına dair görüşmeler başlattıklarını söyledi.

Antimikrobiyal ve Antiviral Ürünler

Infinitech Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Üyesi Selin Özyüksel ise yaptığı açıklamalarda, ‘’Gelecek dönem sadece antimikrobiyal ve antiviral ürünleri konuşacağımız bir dünya olacak. Öncelikle sağlık, spor ve savunma alanlarında bunu uygulayabiliyoruz ama bunlarla sınırlı değil. Herhangi bir ürünün antimikrobiyal ve antiviral hale getirmek isteyen herhangi bir iş ortağımızla, biz bunu iplikten başlatarak son ürüne kadar bu özelliği kazandırma yetkisine ve yetiye sahibiz. Perakende satışımız yoktur. Biz aslında daha çok B2B ve B2G yani farklı iş ortaklarıyla ve devletle çalışıyoruz. Bizim iş ortaklarımıza sunmuş olduğumuz bu ürünleri, markalar kendi çatıları altında pazara sunabilecek.’’ İfadelerinde bulundu.
Yeditepe Üniversitesi ve Infinitech firması iş birliğinde yürütülen bilimsel çalışmalar sonucunda çevre dostu olan birçok antimikrobiyal ve antiviral formülasyonlar geliştirilmekle beraber; ilaç, kozmetik, tarım, tekstil ve yapı malzemelerinin üretimi ve kullanımı amacıyla toplumsal hizmete sunulmaktadır.
 

En çok okunan

Anneler Gününü Işıldayan Nevresim Takımı ile TAÇ’landırın!
Anneler Gününü Işıldayan Nevresim Takımı ile TAÇ’landırın!
İnovatif ürünleriyle ev tekstilinde farklılıklara imza atan TAÇ, Anneler Gününe özel tasarladığı çiçek desenli nevresim takımıyla bahar ayının enerjisini yansıtıyor. Gündüzleri gün ışığını ya da florasan ışığını toplayıp geceleri de topladığı bu ışığı yansıtan Glow özellikli Nevresim Takımı, özel deseniyle yatak odasında ışıltılı bir görünüm sunuyor.
Bizi Herkesten İyi Tanıyan  Annelerimize Özdilek’ten Hediye
Bizi Herkesten İyi Tanıyan Annelerimize Özdilek’ten Hediye
Bizi herkesten daha iyi tanıyan annelerimiz için Özdilek Ev Tekstili’nin yüzde yüz pamuklu kumaştan hazırladığı Özdilek Mother’s Love Nevresim Takımı, annelerimizin zevkine hitap edebilecek anlamlı bir hediye seçeneği oluşturuyor.
Küçük Ama Çok Amaçlı Parçalar; Doğtaş Puflar!
Küçük Ama Çok Amaçlı Parçalar; Doğtaş Puflar!
Rengarenk tasarımları, farklı şekil alternatifleriyle Doğtaş puflar; sephadan, dizüstü bilgisayar masasına kadar tüm ihtiyaçlara cevap veriyor.
Taptaze Çiçekler En Şık Vazolarla Buluşuyor
Taptaze Çiçekler En Şık Vazolarla Buluşuyor
Ev ve yaşam alanları için sunduğu binlerce fikir ve öneri ile hayatı güzelleştiren Paşabahçe Mağazaları, ilk deneyim mağazasını İstanbul Erenköy’de hizmete açtı. Müşterilerin yeni koleksiyonları deneyimlerken aynı zamanda keyifli vakit geçirmelerini sağlayan Paşabahçe Mağazaları deneyim mağazası, Floral alanı ile de dikkatleri üzerine çekiyor.
Yatak Odalarınıza Chakra Dokunuşu!
Yatak Odalarınıza Chakra Dokunuşu!
Chakra, içinizi ısıtacak pike, nevresim takımları, çarşaf; birbirinden rahat yorgan, yastık ve yastık kılıfları ile yatak odalarınızın keyfini artırıyor.
Intertextile Shanghai Bahar Fuarı Sona Erdi
Intertextile Shanghai Bahar Fuarı Sona Erdi
Küresel sektör için ilkbahar/yaz sezonunun birincil kaynak platformu olan Intertextile Shanghai Apparel Fabrics, geçen hafta başarılı bir şekilde tamamlandı. 17-19 Mart tarihleri arasında yapılan fuar, hybrid yani fiziksel fuara paralel, online olarak da gerçekleştirildi.
‘’Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı’’ bugünkü konuğu: Celal Memişoğlu
‘’Detgis’in 20. Yılında 20 Duayen İş İnsanı’’ bugünkü konuğu: Celal Memişoğlu
Ankara yolu üzerindeki Makrotekstil showroomunda gerçekleştirilen programda, moderatör Osman Nuri Keskin'in ''Denizli’deki duayenlerimizin başarı sırlarını öğrenip aktarmak istiyoruz.'' sözlerinin akabinde, Sayın Celal Memişoğlu hayat tecrübelerini bizlerle paylaştı.
Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım
Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım
Home Textiles Week kapsamında gerçekleşen ‘’Aşılama Sonrası Tüketiciler için İşlevsel Tekstil Ürünleri: Hijyen, Sürdürülebilirlik ve Doğal Yaklaşım’’ konulu program, Devan Chemicals CEO’su Sven Ghyselink ve Trendwolves Trend Şefi ve Ortağı Tom Palmaert’ın katılımı ve Home Textile Today Dergisi Baş Editörü Jenifer Marks moderatörlüğünde gerçekleşti.
Home Textiles Week Başladı!
Home Textiles Week Başladı!
Home Textile Today Dergisi ve Home Fashion Products Association işbirliğinde düzenlenen sanal ‘’Home Textiles Week’’ (Ev Tekstili Haftası) başladı.
''Detgis'in 20. Yılında 20 duayen İş İnsanı'' Programına Konuk Olan Ahmet Aysu, Bahar Tekstil'in Kuruluşunu Anlattı
''Detgis'in 20. Yılında 20 duayen İş İnsanı'' Programına Konuk Olan Ahmet Aysu, Bahar Tekstil'in Kuruluşunu Anlattı
Babadağ’da genç yaşta çıkmış olduğu tekstil yolculuğuna bugün 2 fabrika ve yüzlerce çalışanıyla devam etmekte olan ve Babadağ’da Yüksel Abi olarak tanınan Ahmet Aysu Bahar Tekstil’in kuruluşunu anlattı.