Terikoton (Terry Cotton) Kumaşlar

> Terikoton (Terry Cotton) Kumaşlar

Terikoton (Terry Cotton) Kumaşlar

Nevresim takımlarında ve ev giyiminde de en çok kullanılan kumaş tipi olan terikoton (Terry cotton), pamuk ve polyesterin belli oranlarda birbirine karıştırılmasıyla meydana getirilmektedir.

Polyester ve pamuk malzemenin birbirine belli oranlarda karıştırılıp melez bir iplik elde edilir ve bu iplik dokunarak, terikoton adını verdiğimiz oldukça konforlu kullanıma sahip kumaş tipi elde edilmektedir. Polyesterli yapısı nedeniyle, pamuk kumaşa göre daha uzun ömürlü ve daha dayanıklıdır. Kolay kolay kırışmaz, ütülemesi daha kolaydır. Fiyat olarak da diğer nevresim takımlarına nazaran daha çok fiyat avantajına sahiptirler. Terikoton nevrtesim takımları, günümüzde en popüler, en çok satılan nevresim takımları olarak bilinmektedir ki bunun da ana sebebi fiyat avantajıdır. Polyester malzeme kimyasal boyayı tuttuğundan dolayı terikoton nevresimler sert durabilir. Bu açıdan, polikoton ve terikoton nevresim takımlarını ilk kullanım öncesi yıkamalısınız. Aslında bu malzemelerin kullanıldığı tüm tekstil ürünlerinde bu ön yıkama işlemini yapmalısınız. Polikoton (poly cotton) ve terikoton kumaş arasında kullanım farklılıkları bulunmaktadır. Polikoton kumaşlar %60 pamuk ve %40 polyester karışımı iplikten de imal edilebilmektedirler. Terikoton kumaşlar nevresim takımları dışında genellikle tıbbi tekstil ve kıyafetlerde kullanılmaktadır.

Terikoton Kumaşların Özellikleri

İki çeşit terikoton kumaş bulunmaktadır. %50 pamuk ve %50 polyester karışımlı iplikten, %63 pamuk ve %37 polyester karışımlı iplikten imal edilen terikoton kumaşlı nevresim takımlarına piyasada sıklıkla rastlanmaktadır. Saf pamuk kumaş kaliteli değildir ama kötü bir kumaş olarak da nitelenemezler. Tamamen polyester olan kumaşlardan daha kalitelidir. Tüm bunlarla beraber pamuk kumaşlar karşısında fiyat avantajına sahiptirler.

En çok okunan

Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB), genç ve yetenekli tasarımcıları tekstil sektörüne kazandırmak amacıyla 12 yıldır düzenlediği Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class’ta ikinci elemeyi geçen 15 tasarımcı finale doğru ilerliyor.
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Zorlu Tekstil ile Sonbahar Esintisi
Uluslararası çapta üne sahip markaları Taç ve Linens ile adından sıkça söz ettiren Zorlu Tekstil, her iki markası ile sunduğu yeni koleksiyonlarıyla yatak odalarınıza sonbahar esintisini getiriyor. Yılın en göz alıcı trendlerini yaşam alanlarına taşıyan Zorlu, %100 pamuk dokusuyla da sağlıklı bir uyku sunuyor.
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar Edisyonu 2023'e Ertelendi
Çin'deki mevcut pandemi koşulları göz önünde bulundurularak, Intertextile Shanghai Ev Tekstili Sonbahar 2022 Edisyonu ertelendi. 15 – 17 Ağustos tarihleri arasında Şanghay'daki Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi'nde yapılması planlanan Sonbahar fuarı, yine aynı mekanda 2023'te gerçekleştirilecek.
Skyland Hom Dekorasyon Merkezi Genç Tasarımcılara Kapılarını Açıyor
Skyland Hom Dekorasyon Merkezi Genç Tasarımcılara Kapılarını Açıyor
Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nde oldukça geniş bir alana yayılan ortak alanlarda genç tasarımcıların ürünleri ve tasarımları sergilenirken, bu alanlar aynı zamanda network ağı oluşturmaları için de olanak sunuyor. Böylelikle çeşitli iş birliklerininin önü açılırken, aynı zamanda gençler kendilerini geliştirebiliyor.
Geleneksel ve Modernin Harmonisi Yatak Odalarında
Geleneksel ve Modernin Harmonisi Yatak Odalarında
Kaliteli ve sağlıklı tasarımlarıyla kullanıcılarını her zaman konforlu ev tekstili ürünleriyle buluşturan Cottonbox, 2022 İlkbahar & Yaz Koleksiyonu’nda yer alan nevresim takımlarıyla yatak odalarının atmosferini yenilemeye devam ediyor. Koleksiyonda yer alan Folk Art Ranforce serisi ile geleneksel Türk sanatlarının mirası olan nakışlar ve modern tasarım yatak odalarında buluşuyor.
Autumn Ambiance with Zorlu Tekstil
Autumn Ambiance with Zorlu Tekstil
Zorlu Tekstil, with its internationally famous brands Taç and Linens which made a name for itself, brings the ambiance of autumn to your bedrooms with its new collections offered with both brands. Zorlu gives a good sleep with its 100% cotton fabric while bringing the most glamorous trends of the year to living spaces.
Intertextile Shanghai Home Textiles Autumn Rescheduled to 2023
Intertextile Shanghai Home Textiles Autumn Rescheduled to 2023
In light of the current pandemic circumstances in China, the 2022 edition of Intertextile Shanghai Home Textiles Autumn will be deferred. The Autumn fair, which was originally scheduled to be held from 15 – 17 August at the National Exhibition and Convention Center in Shanghai, will now take place in 2023 at the same venue.
Skyland Hom Decoration Center Welcomes Up to Young Artists
Skyland Hom Decoration Center Welcomes Up to Young Artists
The Skyland HOM Decoration Center's communal areas, which are dispersed across a vast area and showcase the goods and designs of young designers, these areas also offer opportunities for networking. Thus, while opening the way for various collaborations, young people can develop themselves at the same time.
Harmony of Traditional and Modern in Bedrooms
Harmony of Traditional and Modern in Bedrooms
Cottonbox which always offers its customers cozy home textile items with its high-quality and wholesome designs, continues to renew the atmosphere of bedrooms with the bedding sets in the 2022 Spring & Summer Collection. With the Folk Art Ranforce series in the collection, embroideries, which are the legacy of traditional Turkish arts, and modern design meet in the bedrooms.
UİB’den Temmuz Ayında 2,2 Milyar Dolarlık İhracat
UİB’den Temmuz Ayında 2,2 Milyar Dolarlık İhracat
Türkiye’nin Genel Sekreterlik bazında en fazla ihracat yapan ikinci birliği olan Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin (UİB), Temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı. Temmuz ayındaki ihracatı 2 milyar 157 milyon dolar olan UİB’in, geriye dönük 12 aylık dönemdeki ihracat tutarı ise 31 milyar 598 milyon dolar olarak gerçekleşti.